18.04.2019 21:50


Aktualita: V kauze DPP pronesli obhajovací řeč zástupci třech obžalovaných

Autor: Klára Beranová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na městském soudě v Praze pokračovalo dnes hlavní líčení v kauze dopravního podniku. Obhajoby pronesli zástupci spolupracujícího Jaroslava Kubisky, Tomáše Petany a Aleše Rozehnala. Kromě nich je z podvodu, kvůli kterému ztratil pražský dopravní podnik téměř půl miliardy korun, obviněno dalších čtrnáct osob. Mezi nimi je i bývalý ředitel podniku Martin Dvořák nebo lobbista Ivo Rittig.

Výsledek obrázku pro městský soud spálená

Praha – Dnes pokračovalo v městském soudě na ulici Spálená v Praze hlavní líčení v kauze pražského dopravního podniku. Řeči přednesli zástupci tří obžalovaných, a to Jaroslava Kubisky, Tomáše Petany a Aleše Rozehnala. Kromě nich čelí žalobě ze zjednávání výhod při zadávání zakázek, tunelování a zpronevěry dalších čtrnáct osob. Jejich zástupci pronesli obhajovací řeči již v předchozích dnech. Dopravní podnik hlavního města Prahy kvůli podvodu přišel o 457, 5 milionu korun.  

Jako první přednesl řeč právník Jaroslava Kubisky, který se rozhodl se soudem spolupracovat. Obžalován je z legalizace trestní činnosti, ke které se také přiznal. Kvůli tomu tak nemohou další obžalovaní trestní čin popřít. „Ostatní se v minulých soudních líčeních snažili jeho svědectví znevěrohodnit, zpochybněním jeho výpovědí,“ uvedl jeho právník. Podle něho má být Kubiska díky spolupráci se soudem zproštěn viny. 

Jako další promluvil zástupce Tomáše Petany. Jeho klient, stejně jako Kubiska, čelí obvinění z legalizace trestní činnosti. „Státní zástupce nemá jasno v tom, za co má být můj klient potrestán. Není to zločinec, ale spořádaný člověk,“ ukončil dvacetiminutovou obhajobu Petanův zástupce.  Advokát Aleše Rozehnala opřel obhajobu svého klienta o nedostatek důkazů a neúmyslné jednání svého klienta. 

Poprvé stanulo sedmnáct obžalovaných před soudem v říjnu v roce 2018. Mezi obžalovanými jsou také bývalý ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák nebo lobbista Ivo Rittig. Podle státního zástupce měli z každé prodané papírové jízdenky získat sedmnáct haléřů, které pak putovaly na účet zahraniční firmy v Karibiku. Využily toho, že jízdenky jsou ceniny a jejich cenu pro oči okolí navýšily. Obhajoby obžalovaných v kauze dopravního podniku budou pokračovat v úterý 23. dubna.  

Klíčová slova: soud, DPP, Rittig, Dvořák, podvod

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.