02.04.2014 18:57


Aktualita: Veřejnému čtení Projev se, pročti se vládnou básně všeho druhu

Autor: Barbora Poláčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Třetí ročník autorského čtení s Rádiem R Projev se, pročti se, začala v Místogalerii na půdě domu Skleněná louka v půl páté odpoledne plíhalovskými básněmi Jana Filipa Sýkory. Možnost přečíst před publikem své texty dostalo deset autorů.

Audio

    Plíhalovské básně Jana Filipa Sýkory.
         
    Autor: Barbora Poláčková

Autor historické povídky Antonín Růžička.

Brno - Akce Projev se, pročti se, kterou pořádá Rádio R, má třetím rokem za úkol poskytnout prostor mladým dosud neobjeveným hlasům, aby oslovily publikum svými texty. Šanci představit svou tvorbu dostalo dnes od půl páté do devíti hodin večer deset amatérských spisovatelů. Organizátoři vybírali dohromady z třiceti přihlášených. Ti, co dnes šanci nedostali, se mohou znovu pokusit o účast v květnu, kdy Rádio R chystá obdobnou akci s názvem Zastav se, začti se.

„Bude vystupovat deset autorů, plus máme dva hosty Vladimíra Kiseljova, autora knihy Mysteria Richarda Wagnera v obrazech, a zakladatele nezávislého vydavatelství Backstage books  Martina Tomana, který možná některým dnešním účastníkům nabídne, aby u něj něco vydali,“ řekla před začátek akce organizátorka Jelena Kudel.

Literární odpoledne zahájil student medicíny Jan Filip Sýkora se svými žertovnými básněmi, v nichž byl na první poslech znát vliv Karla Plíhala. „Já jsem dlouhodobě vystupoval i předtím, takže jsem zvyklý a nervózní jsem moc nebyl. Publikum je super a já jsem rád, že mé básně mohou potěšit i někoho jiného,“ shrnuje svůj výkon.

Po něm moderátorky pořadu Radia R Před zrcadlem přivítali Antonína Růžičku s jeho historickou povídkou o bitvě u Olomouce, nebo vlastně u Přerova, jak ho po skončení opravil jeden z diváků. Po přestávce své básně založené na volných asociacích a proudu vědomí přednesl Jan Hartman.

„Je to docela zvláštní, baví mě ta naprostá různorodost textů, každý je úplně jiný. Nevěděl jsem co od toho čekat, ale je to docela zajímavé,“ popisuje svůj divácký zážitek Christopher Nykodym. „Nejvíc mě bavila ta historická povídka, která byla naprosto k popukání“ dodává.

Konec akce je naplánován kolem deváté hodiny večer.

Klíčová slova: Projev se, pročti se, Radi R, veřejné čtení

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.