25.03.2017 20:29


Aktualita: Zhasínají, aby ukázali svůj postoj ke změně klimatu

Autor: Marta Svačinová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Významné památky vypínají osvětlení, lidé zhasínají v obývácích i ve firmách, nesvítí dokonce ani pouliční lampy v některých obcích. Čeští obyvatelé zapojením do mezinárodní akce Hodina Země 25. března mezi půl devátou a desátou večer chtějí ukázat, že jim změna klimatu není lhostejná a jsou připraveni jej aktivně chránit. Celosvětové události Hodina Země se účastní desítky českých měst, tisíce jednotlivců a řada firem.

Některé obce zhasnou i pouliční osvětlení. FOTO: Marta Svačinová.

Brno -  Hodina Země se koná vždy poslední sobotu v březnu, celosvětově od půl deváté do půl desáté večer. Čas a datum určuje organizátor Světový fond pro ochranu přírody. V Česku akci Hodina Země organizuje Ekologický institut Veronica. „Zhasnutí musí probíhat po setmění, ale zároveň ne příliš pozdě, aby se akce zúčastnilo co nejvíce lidí,“ vysvětlila koordinátorka kampaně z Ekologického institutu Veronica Radka Matějíčková.

Hodina Země je nejrozsáhlejší dobrovolnou akcí připomínající nutnost snížení vlivů lidstva na změny klimatu. Postupně se do ní v průběhu deseti let zapojilo přes sto sedmdesát zemí, zhasíná přes dvanáct tisíc památek a koná se více než půl miliónu doprovodných akcí. 

Zhasínají památky, okna bytů i firem. „Akce je především symbolická. Má dát politikům najevo, že desítky miliónů lidí po celém světě považují změnu klimatu za nejpalčivější problém dnešní doby,“ uvedla Matějíčková. Organizátoři akce velké úspory krátkým vypnutím světel neočekávají. Předpokládají, že ti, kdo se k akci připojí, se snaží svou potřebu snížit trvale. „Akce má dlouhodobý přesah,“ sdělila mluvčí ministerstva Životního prostředí Dominika Pospíšilová.

Zhasne například Brněnský hrad Špilberk nebo chrám svaté Barbory. Většina památek se zapojením do akce nesnaží nalákat návštěvníky, chtějí pouze upozornit na klimatické změny. „Osvětlení hradu Špilberk bylo zhasnuto už několikrát, od návštěvníků ani od obyvatel města jsme nikdy žádné negativní reakce nezaznamenali,“ prozradil mluvčí Muzea města Brna Michal Kalábek. Zapojit se může kdokoliv a z kteréhokoli místa. Účastníci se mohou zaregistrovat na webových stránkách Ekologického institutu Veronica. „Účast nekontrolujeme. Předpokládáme, že kdo se přihlásí, má o akci opravdu zájem,“ dodala Matějíčková.

Hodina Země nemusí trvat jen šedesát minut. Někteří její účastníci se tématu změny klimatu a ochraně životního prostředí věnují dlouhodobě. Dobrovolně se zavazují k různým opatřením. Úsporná řešení se snaží hledat i na kolejích a v menze Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. „V minulosti jsme se zúčastnili například podpory regionálních potravin a projektu Veřejná lednička, zaměřeného na omezení plýtvání s jídlem,“ sdělil ředitel kolejí a menzy ve Zlíně Miroslav Procházka.

Proud vypnuli také třeba ve hvězdárně v Jičíně. „Dnes jsou dalekohledy naváděné elektronicky. Odpojíme je a vyzkoušíme si pozorovat jako naši předkové,“ řekl David Vališka z jičínské hvězdárny. Loni hvězdárna prošla rekonstrukcí, nyní je minimálně energeticky náročná. V ČSOB při hledání úsporných řešení cílí i na zaměstnance. „Vybízíme je, aby nezapomínali vypínat světla a notebooky, neplýtvali vodou, třídili odpad, kávu pili raději z hrnečků místo kelímků, netiskli zbytečně dokumenty a jezdili do práce na kole,“ řekla mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

V Přerově zhasl Tyršův most i zámek. „Názory občanů jsme nezjišťovali. Myslím ale, že s zapojením města Přerova do akce Hodina Země nemají v drtivé většině žádný problém,“ prozradila mluvčí Přerova Lenka Chalupová. Obyvatelé Příbora mají o změnu klimatu podle místostarostky města Dany Foriškové enormní zájem. „Pořádáme různé druhy seminářů. Například o zdravé půdě nebo zákazu používání herbicidů. Naposledy to byl seminář o vysazování lučního kvítí na městské pozemky i do zahrádek,“ uvedla Forišková.

Klíčová slova: Hodina Země, změna klimatu, ochrana přírody, životní prostředí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.