20.05.2019 21:31


Aktualita: Zvoněním za lepší cyklodopravu. Zástupci vysokých škol předali výzvu brněnské primátorce

Autor: Silvie Kadlčíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zlepšit situaci pro brněnské cyklisty. To je cílem výzvy, kterou v pondělí předali děkan pedagogické fakulty Jiří Němec a dosluhující rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek primátorce Markétě Vaňkové. Výzva má také upozornit na neuspokojivé podmínky pro cyklodopravu a vzbudit větší zájem vedení města o budování cyklostezek a vytvoření bezpečného prostoru pro lidi na kole.

Výzvu za lepší cyklodopravu v Brně přišli podpořit lidé na kolech.

Brno – Před radnicí na Dominikánském náměstí se sešlo kolem sta lidí, aby apel podpořili zvoněním na zvonky. Zástupci pedagogické fakulty Helena Vaďurová a Jan Šplíchal nejprve přivítali přítomné cyklisty a poté přečetli plný text výzvy, o které šli mezitím Němec a Bek jednat s primátorkou. Připomněli, že aby mohlo Brno jakožto univerzitní město obstát v konkurenci jiných evropských měst, musí mít cyklodopravu jako jednu z priorit. Dále je podle nich potřeba, aby na ni vedení vyčlenilo adekvátní finanční prostředky. Uvedli také, že Brno například dlouhodobě ignoruje sdílení chodníků jako nejméně náročnou finanční variantu.

„Dnešní shromáždění jsme nebrali jako nátlakovou demonstraci, ale spíše jako pokojné vyjádření názoru lidí, kteří mají k danému tématu co říct,“ sdělili Šplíchal s Vaďurovou. „Paní primátorka si nás vyslechla a je vstřícná k řešení situace. Zároveň vám děkuji, že nejste lhostejní k brněnské cyklodopravě,“ uvedl po skončení jednání Němec, sám dlouholetý cyklista.

Vaňková řekla, že zlepšení situace je jednou z priorit vedení města a v letošním roce na tento účel vyčlení částku minimálně deseti milionů korun. Zároveň slíbila vytvoření pracovní skupiny, jejíž zástupci budou tvořit podněty i jejich konkrétní technická řešení. Letos se ale kromě malování cyklopruhů a instalace směrových cedulí prozatím s ničím zásadním nepočítá.

„Podpora zástupců vysokých škol je pro nás významná a doufáme, že to vedení města bude motivovat k tomu, aby se rozvoji cyklodopravy věnovalo,“ uvedl Marek Lahoda z organizace Brno NaKole. V mnoha městech je podle něj už dávno vybudovaná základní infrastruktura, kdežto v Brně se diskuze stále točí jen kolem toho, zda vybudovat cyklistický pruh, či nikoliv.

Cílem výzvy, která vznikla na konci 2018, je upozornit na neuspokojivé podmínky pro cyklisty v Brně. Nepodpořili ji pouze představitelé Masarykovy univerzity, ale i rektorka Mendelovy univerzity a rektor Veterinární a farmaceutické univerzity.

Klíčová slova: cyklodoprava, kola, výzva, univerzita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.