03.05.2012 22:39


Aktuálně: Architektonické projekty brněnských studentů zabodovaly u lichtenštejnského prince

Autor: Jakub Fajnor | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Návštěvou dnes odpoledne poctil Fakultu architektury Vysokého učení technického v Brně lichtenštejnský princ Konstantin. Vyhlašovaly se tam výsledky soutěže o nejoriginálnější zobrazení měst spojených s Lichtenštejny na jižní Moravě. Porotě složené z odborníků z různých uměleckých oborů se nejvíce líbila díla Město duchů a Equilibrium. Kromě peněžní ceny budou vítězné týmy odměněny vlastní výstavou, jejíž vernisáž se bude v Brně konat v červnu.

Brno Ověnčit vítězné projekty studentů Fakulty architektury Vysokého učení technického dnes do Brna přijel princ Konstantin z Lichtenštejnska. Pogratuloval autorům nejlepších studentských prací v soutěži Místa s pamětí - Lichtenštejnové na Moravě, jejímž tématem bylo originální zpracování osudů měst jižní Moravy, která byla v minulosti spojená s lichtenštejnským rodem.

Kromě návštěvy zmíněné fakulty čekají prince na jižní Moravě před návratem do vlasti ještě další akce. Všechny jsou spojené s obecně prospěšnou společností Po stopách Lichtenštejnů, které bylo i jedním ze spoluorganizátorů architektonické soutěže. Na jejím pořádání se finančně podílel také Jihomoravský kraj. Z jeho rozpočtu na organizaci putovalo kolem dvou set tisíc korun.

Ze čtyř soutěžních projektů, na kterých studenti pracovali od konce března, se prosadily dva. Zvítězily práce s názvy Město duchů a Equilibrium. Ty vybrala pětičlenná porota v čele s docentem Jaroslavem Drápalem z Ústavu teorie pořádající fakulty na základě různých kritérií, od technického zpracování, přes uměleckou hodnotu, až po historickou přesnost. Dílo zobrazuje pomyslnou pyramidu, která směřuje ke kostelu, pod nímž se podle pověsti skrývá poklad," ocenil jeden ze členů poroty ředitel Národního památkového ústavu v Brně Jiří Kroupa práci Město duchů, která zobrazuje historický vývoj města Adamov. Druhý vítězný projekt porotu zaujal uměleckým zpracováním, kaple zbudovaná Lichtenštejny metaforicky brání Moravskému Krumlovu, aby upadl.

Členové obou úspěšných týmů si mezi sebou vždy rozdělí po čtyřech tisících korun. Oceněním pro nás je i možnost vystavit naše díla veřejnosti," dodala jedna z tvůrkyň Města duchů Lea Hanáková. V červnu budou k vidění v dosud neznámém prostoru, ve hře je aula na rektorátu Vysokého učení technického. V září počínaje Adamovem vystaví organizátoři díla ve všech čtyřech zobrazovaných městech," uvedla jedna z koordinátorek soutěže architektka Nicol Galeová. Na vytvoření koncepce projektu se podílela také architektka Bohumila Hybská a vznikl v rámci aktivit na Ústavu navrhování, který patří pod Fakultu architektury. "Souhrnná výstava projektu Místa s pamětí - Lichtenštejnové na Moravě za období 2011-2012 se bude konat v říjnu tohoto roku," dodala Galeová.

Na video, které je součástí projektu Město duchů, se můžete podívat zde.

Klíčová slova: princ, Lichtenštejnsko, fakulta architektury, soutěž, Místa s pamětí

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.