29.04.2019 14:48


Aktuálně: Barrandov se musí omluvit České televizi. Rozhodl o tom Městský soud v Praze

Autor: Karolína Novotná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Za výroky pronesené v pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa se musí televize Barrandov omluvit České televizi (ČT). Dnes o tom rozhodl Městský soud v Praze. Barrandov podle něj opakovaně říkal nepravdivé či zavádějící výroky týkající se hospodaření ČT.

Televize Barrandov se bude muset České televizi omluvit. Foto: Karolína Novotná

Praha – Povinnost omluvit se České televizi stanovil dnes Městský soud v Praze televizi Barrandov. Veřejnoprávní médium podalo žalobu kvůli výrokům, které zazněly v jedenácti epizodách pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa v době od 28. února 2018 do 20. června 2018. Pořad se zabýval hospodařením ČT. Moderátor a majitel televize Jaromír Soukup v něm na příklad uvedl, že nepodléhá žádné kontrole nebo že se v ní nekontrolovaně ztrácí peníze. „Zazněly v něm manipulativní a zkreslené informace. Česká televize má dobrou pověst, kterou se televize Barrandov snaží dehonestovat,” vysvětlila zástupkyně ČT Markéta Havlová. Manipulace se podle ní projevila i v dekoracích, které byly tvořeny pytli plnými peněz. „Šlo o kampaň, která se opakovala týden co týden,” zdůraznila Havlová.

O podání trestního oznámení informovala ČT ve čtvrtek 13. prosince. „Každý, kdo jde do veřejného prostoru, musí počítat s tím, že si z něho někdo bude dělat legraci. Sám o tom vím své, protože i já jsem často terčem satiry a legrace, ale nikdy, opravdu nikdy by mě nenapadlo kvůli tomu kohokoliv žalovat,” reagoval na žalobu Soukup. Krok České televize označil za znak arogance. „Přijde mi to buď jako klasická ukázka zakomplexovanosti, nebo naopak chorobného pocitu nadřazenosti,” dodal. V epizodě vysílané 18. dubna přitom ČT sám vyzval, ať podá žalobu k soudu.

Obhajoba všechny obvinění odmítla. „Žalovaný má za to, že jednotlivé výroky jsou zcela vytrženy z kontextu daného pořadu. Všechny jsou založeny na faktických podkladech, nejsou tedy způsobilé zasáhnout do pověsti ČT. Žalovaný pouze zdůraznil to, co již bylo uveřejněné jinými médii,” namítla obhájkyně Zuzana Ottová. Zdůraznila přitom, že jako mediální společnost musí televize počítat s kritikou.

„Většina výroků byla na hraně. Manipulativním způsobem zkreslovaly skutečnost. Kritika každého veřejného subjektu je zdravá, ale musí se dělat způsobem, který není dehonestující. Tento dryáčnický styl je nad rámec toho, co je v demokratické společnosti únosné,” řekla soudkyně Irena Karpíšková. Celý spor vidí jako střet práva na svobodu projevu a práva na ochranu dobré pověsti. Novinářská svoboda umožňuje přehánět. Kdo tak činí si však musí být vědom, že má současně práva a povinnosti, tedy poskytovat divákům pravdivé informace,” dodala Karpíšková.

Verdikt není pravomocný, Barrandov se ještě může proti rozsudku odvolat. Omluvu musí moderátor pronést ústně do tří dnů od nabytí právní moci a to mezi 21:30 a 21:50. Musí se pak opakovat ještě čtyřikrát, vždy jednou týdně. Zveřejněná musí být i na webu televize, kde jsou díly stále volně ke zhlédnutí.

Nejde o jediný soudní spor mezi těmito dvěma televizemi. V lednu tohoto roku oznámila televize Barrandov, že podala žalobu na ředitele ČT Petra Dvořáka a moderátorku publicistického pořadu 168 hodin Noru Fridrichovou. Udělala tak v reakci na díl pořadu vysílaný 27. ledna, který se zaměřil na Soukupovy podnikatelské aktivity. „Redaktoři a editoři stanice se dopustili lživých a manipulativních výroků, které dlouhodobě poškozují dobré jméno mých firem. Česká televize tak dlouhodobě zneužívá svého postavení na trhu a evidentně ve vysílání nechává prezentovat osobní názory redaktorů, kteří rezignují na objektivitu vysílání," okomentoval situaci Soukup.

Klíčová slova: soud, Česká televize, televize Barrandov, žaloba, omluva

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.