14.05.2019 16:57


Aktuálně: Brňané demonstrovali za dostupnější byty na úterním jednání zastupitelstva

Autor: Viktorie Čermáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

„Děti pod most nepatří,“ i to se Brňané snažili říct zastupitelům na úterním jednání. Chtěli je přesvědčit, aby v Brně zvýšili počet sociálních bytů a pokračovali v projektu Bydlení především. Upozorňovali na rodiny s dětmi, které žijí v ubytovnách za nepříznivých podmínek. Zastupitelé se však shodli, že rozhodnutí odloží na červnové jednání.

Brno – Za dostupné sociální bydlení demonstrovalo téměř sto lidí na úterním jednání brněnského zastupitelstva.  Požadovali, aby zastupitelé zvýšili počet poskytovaných bytů sociálně slabším rodinám.

Minulá koalice zahájila projekt Bydlení především, kterým chtěla zamezit bezdomovectví. Zastupitel městské části Brno–střed David Oplatek upozornil, že zajištění dostupného bydlení má smysl i pro budoucí ekonomiku. „Náklady na sociální byty se v budoucnu mohou vracet. Sníží se například nemocnost a zlepší se školní docházka dětí,“ dodal Oplatek.

Socioložka, která pracovala v nízkoprahovém centru, Kateřina Hájová Klíčová také uvedla, že pokud rodiny nemají kvalitní bydlení, nelze řešit jejich další sociální problémy.

Zastupitelka Markéta Gregorová nevidí problém v pokračování projektu a požádání o maximální možnou dotaci dvacet milionů korun. „Mohli bychom zvýšit počet bytů z původních čtyřiceti na padesát,“ uvedla Gregorová. Člen bývalé koalice Martina Freund však tvrdí, že pouhých deset bytů navíc situaci neřeší.

Zastupitelé rozhodli, že se budou jednotlivými body zabývat až na červnovém jednání. „Pokud se nám podaří dohodnout s městskými částmi, můžeme pokračovat v bytové politice,“ řekl zastupitel Oliver Pospíšil.

Přestože lidé neslyšeli definitivní řešení, doufají, že zastupitelé situaci přehodnotí. „Jsem rád, že veřejnost přišla vyjádřit svůj názor, a doufám, že nějak ovlivní mínění zastupitelů,“ řekl člen sdružení Chceme bydlet Václav Pecl.

Klíčová slova: sociální bydlení, Brno, byty, zastupitelstvo, demonstrace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.