09.05.2015 16:56


Aktuálně: Brňané dnes snídali v trávě, férově a lokálně

Autor: Štěpánková Natálie | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Doma upečený chleba, farmářské sýry, fair trade káva a k tomu domácí sušenky. Takovou snídani měli dnes ráno lidé, kteří se účastnili Férového pikniku. Pořádali jej dobrovolníci z organizace NaZemi k příležitosti oslav Světového dne pro fair trade. Kromě podpory těchto potravin pořadatelé akci propojili i s podporou lokálních pěstitelů a zodpovědné spotřeby potravin.

Brno ­– Pikniky ke světovému dni fair trade pořádali dnes ráno dobrovolníci na sto třiceti sedmi místech v Česku. Stranou nezůstali ani Brňané. Pro ty organizátoři uspořádali férovou snídani v Tyršově sadu. „Je to piknik na podporu férových i lokálních pěstitelů a letos pořádáme už pátý ročník," vysvětlila tisková mluvčí pořádající organizace NaZemi Gabriela Štěpánková. „Lidi touto formou nabádáme k zodpovědné spotřebě. Kromě fair trade je dobré kupovat lokální potraviny. Je přeci zbytečné, aby k se k nám med dovážel přes půl planety,“ uvedla Štěpánková.Brňáci dnes ráno sbalili deky a snídali v parku. Autor: Natálie Štěpánková

Organizace NaZemi přinesla fair trade čaj a kakao. Lidé měli své piknikové koše naplněné lokálním zbožím a vlastními buchtami. „Přinesla jsem pečený chřest a pomazánku z kozího sýru. Suroviny jsem nakoupila v kamenné farmářské prodejně,“ řekla Simona Strejčková a doplnila, že v podobných obchodech nakupuje běžně. Barbora Krhovská, maminka na mateřské dovolené, přišla hlavně s jídlem vlastní výroby. „Ráno jsme upekla kváskový chléb a ještě celozrnné muffiny s domácí nutelou. Chléb už v obchodech nekupuji, vždycky si raději upeču vlastní, suroviny nakupuji na internetu, pokud to jde, tak všechny fair trade,“ vysvětlila Krhovská. V soutěži o nejlepší buchtu, která byla součástí pikniku, pak vyhrála právě Krhovská se svými muffiny. „S dnešním piknikem jsem moc spokojená, počasí nám vyšlo a přišla spousta lidí,“ hodnotí akci Štěpánková.

Aby mohla nést potravina označení Fairtrade, musí se při jejím pěstováním dbát na životní prostředí a zemědělci musí za svou odvedenou práci dostat spravedlivě zaplaceno. „Cena často zahrnuje i speciální příplatek, za který se v dané lokalitě například staví školy, nemocnice. To má ve finále pomoc zlepšit životní úroveň v dané lokalitě,“ objasnila Štěpánková. Organizace NaZemi se kromě fair trade zaměřuje i na odpovědnost firem hlavně v oděvním průmyslu. Další akce pro veřejnost chystají na říjen. To budou mít v plánu výstavu v parku zaměřenou na fairtradové pěstitele.

Klíčová slova: férová snídaně, NaZemi, fair trade, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.