24.04.2017 20:05


AKTUÁLNĚ: Brňané se zapojili do veřejného čtení jmen obětí holocaustu

Autor: Lada Režňáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Organizátoři pietní akce na Moravském náměstí vyzvali veřejnost, aby se připojila ke čtení jmen obětí holocaustu. Událost s názvem Jom ha šoa pořádá Institut Terezínské iniciativy, v Brně i ve spolupráci s Muzeem romské kultury. Do projektu se zapojilo hned několik českých měst. Dnes se veřejné čtení jmen uskutečnilo ve třinácti českých a moravských městech.

Audio

    Veřejného čtení jmen holocaustu se mohl zúčastnit kdokoliv.
         
    Autor: Lada Režňáková

Brno - Několik desítek lidí se sešlo na Moravském náměstí, kde se v pondělí 24. dubna uskutečnilo veřejné čtení jmen obětí holocaustu. Každý, kdo měl zájem, dostal od organizátorů list se jmény. Jednotliví předčítači, mezi nimiž byli muži, ženy, starší lidé i děti, se postavili za sebou. Když na ně přišla řada, stoupli si na menší pódium a přečetli údaje. U každého jména bylo uvedeno datum narození a místo s datem úmrtí.

Akci uspořádal Institut Terezínské iniciativy spolu s Muzeem romské kultury, za podpory městské části Brna-střed a Ministerstva kultury. Myšlenka události vychází z konceptu dne vzpomínání na oběti holocaustu, který si Česko připomíná od roku 1989. „První veřejná akce se konala v roce 2006 v Praze, tehdy ve spolupráci České unie židovské mládeže a Institutu Terezínské iniciativy,“ uvedla Eliška Waageová z Institutu.

Do veřejného čtení obětí holocaustu se mohl zapojit kdokoliv. (Foto: Lada Režňáková)

Pořadatelem zůstal dodnes a organizuje veřejné čtení nejen v Praze, ale i v dalších městech. Kromě toho spravuje Databázi obětí holocaustu, ze které čerpá. Na jménech romských obětí spolupracuje s Muzeem romské kultury v Brně. „Osudy Židů a Romů byly v období druhé světové války v mnoha ohledech podobné. Doufáme, že společná připomínka židovských a romských obětí nacismu pomůže rozšířit povědomí veřejnosti o válečných osudech Romů. Cheme ukázat, že pokřivené rasové hledisko rozhodovalo nejen u Židů,“ vyjádřila se ke spolupráci mluvčí muzea Kristina Kohoutová.

Veřejné čtení finančně podporuje Nadační fond obětem holocaustu, druhým zdrojem je město, na jehož území se čtení koná. „Hlavní ideou projektu je šířit povědomí o události holocaustu jako významné historické zkušenosti, která zasáhla do vývoje naší společnosti. Zároveň ukazuje krajní důsledky projevů rasismu, ke kterým vedla nacistická politika,“ řekla Waageová.

O událost je neustále zájem. Každý rok se chtějí připojit nová města, na pietní čtení přichází stále více lidí. Poslechnout jména si přišla i Hana Hofmannová, číst ze seznamu si ovšem netroufla. „Děda tímhle tématem žil, nakazil mě tím. Přijde mi to jako hezký nápad. Člověk se může na chvíli zastavit a zamyslet se třeba nad tím, jaké má štěstí, že žije v době, jako je tato,“ uvedla. 

Účast na letošním čtení v Praze potvrdil například i ministr kultury Daniel Herman. „Holocaust, děsivé, kruté, nelidské pronásledování a genocida Židů, Romů a dalších skupin lidí, jež nacisté považovali za méněcenné, patří k nejhrůznějším zkušenostem celých lidských dějin. Je důležité, aby svědectví neupadla v zapomenutí. Historická fakta ukazují, že se mnozí lidé nedali strhnout nepříznivým duchem doby, v níž žili. Byli si vědomi svého poslání tou měrou, že se nezastavili ani před mučednickou smrtí, pokud si to extrémní okolnosti žádaly,“ uvedl na oficiálních stránkách Ministerstva kultury. Brněnského čtení jmen se zúčastnil i starosta městské části Brno-střed Martin Landa.

Klíčová slova: holocaust, Jom ha šoa, oběti, veřejné čtení, Židé, Romové

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.