12.05.2011 13:46


Aktuálně: Brněnské výstaviště hostí veletrh vojenské, požární a bezpečnostní techniky

Autor: Bronislav Jaroš | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

S novinkami v oblasti techniky integrovaného záchranného systému se mohou zájemci seznámit v rámci veletrhů IDET a PYROS/ISET na brněnském výstavišti. Konají se ve dnech od 10. do 14. května.

Hasiči předvádí ukázku záchranných prací. Autor: Bronislav Jaroš.Brno – Na Brněnském výstavišti dnes začal Mezinárodní veletrh požární a bezpečnostní techniky PYROS/ISET, který se koná až do soboty 14. května. Od 10. do 13. května mohou zájemci zároveň navštívit Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET. Podle pořadatelů je toto spojení odpovědí na trendy integrace a úzké spolupráce obranných a bezpečnostních struktur. Celá akce ostatně nese podtitul Veletrhy integrovaného záchranného systému.

Někteří návštěvníci mají však zatím z veletrhů rozporuplné pocity. „Jsem dobrovolný hasič, takže mě velmi zajímá, jaké jsou novinky v oblasti požární techniky. Na první pohled se mi ale zdá, že toho tady letos moc není. Jsme ovšem teprve na začátku,“ sdělil své dojmy Rostislav Černý. Zdeněk Hampl z Hradce Králové také považuje letošní veletrhy za chudší než v minulých letech. „Asi nejsou peníze,“ uvedl Hampl.

Podle pořadatele veletrhů Jiřího Erlebacha je však úbytek vystavovatelů přibližně jen šestiprocentní. „Před dvěma lety byla účast velmi vysoká, protože se konal jubilejní desátý ročník veletrhů a výstavy byly rozprostřeny do více pavilonů. Proto se někomu může zdát letošní veletrh menší,“ řekl.

Návštěvníci se přesto mají na co těšit. Poprvé se například představí kolový obrněný transportér Pandur. Tato technika je součástí výzbroje Armády České republiky od roku 2009 a byla použita v misích v Kosovu a v Afghánistánu. „Zájemci se mohou podívat na ukázky vojenských a záchranných prací, například při povodních.  Hasiči budou předvádět vyproštění zraněného z havarovaného auta nebo ze zavaleného zákopu. Součástí sobotního programu bude i letecko-tanková bitva za použití pyrotechnických efektů. Z techniky bych vyzdvihl například cisternu s filtračním zařízením, která během jízdy přemění znečištěnou vodu na pitnou,“ popsal další lákadla Erlebach.

Letošních veletrhů se účastní na pět set padesát vystavovatelů ze sedmadvaceti zemí. Pořadatelé rovněž očekávají, že oba veletrhy navštíví asi třicet tisíc lidí včetně dvanácti tisíc registrovaných odborníků. Na víkend, kdy už bude možné zavítat jen na veletrh PYROS/ISET, organizátoři připravili snížené vstupné v hodnotě padesáti korun. „Dobrovolní hasiči budou moci přijít ještě levněji,“ dodal Erlebach.  

Klíčová slova: výstaviště, vojenská technika, požární technika, IDET, PYROS/ISET

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.