14.04.2014 21:37

Aktuálně: Brněnskou Zbrojovku nezastavilo ani krupobití

Autor: Švanda Robert | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Sedm minut byl přerušený záchranářský duel mezi Zbrojovkou Brno a Sigmou Olomouc. Na vině byly kroupy a prudký déšť. Ani počasí ale nedokázalo zastavit brněnskou Zbrojovku a zápas 24. kola fotbalové Gambrinus ligy vyhrála 2:0. Zbrojovka se posunula na desáté místo, dva body před svého dnešního soupeře.

Audio

Pavel Zavadil v pozápasovém hodnocení.

Autor: Robert Švanda

Brno - Trenér Zbrojovky Kotal nechal pouze na tribuně zraněného útočníka Markoviče a obránce Janotku, který po dohodě obou klubů nesměl nastoupit proti svému bývalému zaměstnavateli z Olomouce. Změnu si vyžádal také brankářský post. Po sérii chyb nahradil mladého brankáře Hladkého zkušený gólman Doležal. Na olomoucké straně začal na lavičce Depetris, který byl v týdnu zraněný.

S výjimkou úvodní  desetiminutovky se hrál fotbal v ospalém tempu. Větší vzrušení přinesl až závěr druhého poločasu. Ve 40. minutě rozezvučel tyč olomoucké branky Alois Hyčka po Zavadilově centru a Kroupově přiťuknutí. Dvě minuty potom se po průniku Skaláka dostal k míči opět Hyčka, poslal míč do pokutového území, ale Kroupa tváří v tvář Zlámalovi selhal. Do kabin odcházela obě mužstva za bezbrankového stavu.

Začátek druhé půle pokračoval tak, jak skončil první poločas, tedy převahou Zbrojovky. Zlámal musel zasahovat proti střele Skaláka, pro kterého vybojovali míč Fischer se Šislerem. Zhruba v 50. minutě se nad stadionem Srbská strhl prudký déšť doprovázený kroupami a po třech minutách hry se sudí Nenadál rozhodl utkání přerušit. Davy lidí začaly opouštět tribuny a z 2413 diváků jich zůstala na stadionu pouze hrstka.

Zápas pokračoval po sedmi minutách nucené přestávky. Zbrojovka ihned zatlačila hráče Sigmy k vlastnímu vápnu a z toho pramenila první žlutá karta zápasu pro olomouckého obránce Dreksu. Zavadil zatím poslal přímý kop ze  slibné vzdálenosti pouze do zdi.

V 70. minutě se Zavadil postavil po faulu na Fischera k dalšímu trestnému kopu a tentokrát už rozjásal fanoušky, které déšť nevyhnal z tribun. Střelou k tyči nedal Zlámalovi šanci a poslal domácí do vedení 1:0. Pozice byla výhodnější pro leváka, ale věděl jsem, kam to chci kopnout. Standartka byla půl metru za vápnem a jinak kopnout nešla. Zlámal mi po zápase říkal, že na střelu nestihl ani zareagovat," sdělil po zápase kapitán Zbrojovky Pavel Zavadil.

Hráči Zbrojovky slavili po vstřelené brance před vyprázdněnými tribunami. Foto: Robert Švanda

Hlavní roli hrály v zápase standartní situace a v 82. minutě to opět potvrdil Zavadil. Tvrdou střelou pod břevno donutil Zlámala k vyražení míče na roh. O pět minut později se na druhé straně snažil najít centrem své nabíhající spoluhráče Javůrek, ale Doležal si s lehkou tečí poradil. Touto situací se Sigma osmělila a pustila se do závěrečného náporu. Obránci Zbrojovky ale zvládli všechny centrované míče do pokutového území odvrátit.

V nastaveném čase poslal trenér Kotal na hřiště Jana Malíka na místo Jiřího Skaláka a o minutu později se tento tah ukázal jako mistrovský. Jiný střídající hráč David Pašek se uvolnil na pravé straně hřiště, vyslal centr do pokutového území a právě Malík poslal hlavičkou míč do protipohybu brankáře Zlámala, který se po míči natahoval marně. Nejsem zrovna střelecký typ. Mám vždy jeden gól za sezónu, takže jsem si to asi vyčerpal. Trenér mi říkal, abych pomáhal klukům při obranných standartkách. Nadávat mi snad nebude, že jsem pokyny neplnil úplně přesně," vtipkoval Malík, pro kterého to byla první trefa v Gambrinus lize.

Zbrojovka tak získala důležité tři body za vítězství 2:0 a na sestupové příčky si šest kol před koncem soutěže vypracovala čtyřbodový náskok. Naopak Sigma ztratila body s dalším konkurentem v boji o udržení a klesla na dvanácté místo. Jsme zklamaní, chtěli jsme si odtud minimálně bod odvézt. Musíme body sbírat hlavně v domácích zápasech, ty pro nás budou klíčové," byl zklamaný olomoucký Zahradníček.

Spokojený nemohl být ani trenér Sigmy Olomouc Zdeněk Psotka a zklamání z výkonu svých svěřenců nijak neskrýval. Hráli jsme se soupeřem, který byl od nás o bod, teď nás Brno o dva body předběhlo. Největší rozdíl byl v držení míče v útočné fázi. Nebyli jsme schopní udržet míč, valil se na nás jeden útok za druhým a vše vyvrcholilo přímým kopem Zavadila. Neměli jsme dnes kvalitu vyhrát," zhodnotil utkání Psotka.

Trenér domácí Zbrojovky Václav Kotal naopak mohl být spokojený. Jeho tým se v tabulce posunul na desáté místo. Dokud není nic rozhodnuté, je každý duel zlomový. Týmy, co jsou ohrožené sestupem, hrají hodně spolu, takže pro nás jsou to velmi důležité tři body," snažil se Kotal krotit emoce. Do zápasu jsme šli s tím, že nechceme dát soupeři prostor. Mohli jsme rozhodnout už v první půlce, ale jsem rád, že jsme toto utkání zvládli," doplnil Kotal.

Zbrojovka Brno - Sigma Olomouc 2:0 (0:0)

Branky: 70. Zavadil, 90+4 Malík

Žluté karty: Pašek - Dreksa, Varadi

Zbrojovka Brno: Doležal - Buchta, Pernica, Schuster - Šisler, Fischer, Zavadil, Keresteš - Hyčka (90+6. Lutonský), Kroupa (76. Pašek), Skalák (90+4. Malík)

Sigma Olomouc: Zlámal - Varadi, Dreksa, Škerle, Javůrek - Zahradníček, Houska, Pospíšil, Schulmeister (89. Nepožitek), Navrátil (78. Falta) - Rolinc (46. Depetris)

Diváci: 2 413

Klíčová slova: fotbal, Zbrojovka Brno, Gambrinus liga, sport