01.03.2012 15:18


Aktuálně: Brněnský drak se přestěhoval

Autor: Tereza Ševelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Z průchodu Staré radnice dnes na necelý rok zmizel brněnský drak. Uvolnil tak místo pro opravu budovy.

Brno Stavební dělníci dnes hodinu po poledni sundali vycpaného krokodýla ze stropu průchodu pod staroradniční věží, aby mohli začít s opravami budovy. „Důvodem je statické zajištění, Stará radnice je ve špatném stavu, trhliny se objevily už i na freskách ve vnitřních sálech,“ vysvětlila vedoucí tiskového střediska brněnského magistrátu Soňa Haluzová. „Rekonstrukce by měla trvat tři sta padesát dní, náklady se vyšplhají ke dvaceti milionům korun. Koncem roku 2012 plánujeme radnici opět otevřít veřejnosti,“ dodala Haluzová. Plánovaná oprava Staré radnice ovlivní i program Brněnského kulturního léta, který organizátoři přesunuli na hrad Špilberk.

Pracovníci stavební firmy Komfort, kteří budou následně budovou radnice rekonstruovat, uložili legendami   opředenou samici aligátora do dřevěné bedny vyložené polystyrenovými deskami a molitanem. Stěhování draka.

Bednu převezli nákladním autem do nedalekého budovy Moravského zemského muzea na Zelném trhu, která bude po následujících 350 dnů domovem ikonické vycpaniny. Ta poputuje do restaurátorské dílny, kde ji preparátoři opraví.

Zvíře váží asi dvě stě kilogramů, naposledy jej specialisté restaurovali v roce 1956, kdy do něj vložili železnou konstrukci a vyplnili jej sádrou.

Po opravě vystaví draka pracovníci muzea v Dietrichsteinském paláci, kde je budou moci Brňané i turisté navštěvovat až do prosince, kdy by se měl vrátit na své místo v průjezdu Staré radnice.

Klíčová slova: brněnský drak, Stará radnice, rekonstrukce

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.