23.03.2018 21:27


Aktuálně: Češi a Slováci volali po slušném chování, zpívali i národní hymny

Autor: Martina Moresová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zhruba tisíc Čechů a Slováků se dnes sešlo na Moravském náměstí, aby vyjádřili nesouhlas s urážkami od politiků a českým a slovenským politickým systémem. Organizátoři jedné ze série brněnských demonstracích vyzývali přítomné, aby si zachovali slušnost, i když budou vulgárně napadáni, a dále vyjadřovali své názory.

Brno – Za slušné chování, bezpečnou novinářskou práci a zlepšení politické situace v Česku i na Slovensku demonstrovalo na brněnském Moravském náměstí téměř tisíc lidí. Páteční demonstraci připravily organizace Music Lab a Brno za slušnost. Vystupující připomínali, že protest není konec, ale začátek dlouhodobého procesu.

Dav demonstroval na Moravském náměstí. FOTO: Martina Moresová

Demonstrace reagovala na slova prezidenta Miloše Zemana, který protestující lidi označil za chudáčky. Zakladatel hnutí Brno za slušnost Dominik Levíček, přidal své osobní zkušenosti s urážkami. „Špinavá nula, debílek, naivka, ubožák. Takové zprávy mi došly od různých lidí. Nejhorší ovšem je, že jsme takto oslovování i z nejvyšších politických sfér. Prezident nás označuje za chudáčky, poslanec Ondráček za demokratickou žumpu. My však nereagujme stejným agresivním způsobem. Buďme slušní!“ vyzýval Levíček.

Demonstrace se skrze dopisy zúčastnila česká investigativní novinářka, která spolupracovala s Jánem Kuciakem, Pavla Holcová a Juraj Flamik, slovenský environmentalista. Holcová v dopisu vzpomínala na práci se zavražděným novinářem a na to, jaký dopad má vražda Kuciaka i jeho nedokončené texty na společnost. Flamik připomínal, že stejně jako jeho generace na podzim 1989 volila mezi dobrem a zlem, tak i generace současná stojí před touto volbou.

Na slušné chování apeloval jeden z organizátorů Dávid Pásztor. „Akce Za slušnost vznikla těsně po vraždě Jána Kuciaka a jeho partnerky. Nejprve se lidé shromáždili v Bratislavě a postupně se přidala další města i ta česká,“ uvedl Pásztor. Podle něj je potřeba v demokratické společnosti projevit nesouhlas. „Musíme však protestovat slušně. Věřím, že Češi i Slováci to dokáží i bez hospodských nadávek,“ dodal Pásztor.

Účastníci si na závěr zazpívali českou a slovenskou hymnu, FOTO: Martina Moresová.

Kvůli slušnému jednání přišel na demonstraci i Ondřej Lang. „Nemyslím si, že je slušné zneužít moc pro vlastní prospěch, jako to v Česku dělá Andrej Babiš. Skrze svůj post potlačuje konkurenci. Jakmile se podnikatel vůči němu ohradí, může očekávat několik kontrol. Zneužívá moci i důvěry, kterou získal ve volbách,“ komentoval Lang.

Řečníci se věnovali i změnám ve slovenské vládě. České centrum pro investigativní žurnalistiku vzkázalo, že vláda Petera Pellegriniho je jen kosmetickou úpravou vlády Roberta Fica a neposkytuje záruku řádného vyšetření vraždy Kuciaka a korupce. Na závěr demonstrace zazpívali přítomní společně s operním pěvcem Petrem Karasek českou a slovenskou národní hymnu.

Klíčová slova: slušnost, Česko, Slovensko, demonstrace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.