19.05.2018 17:27


Aktuálně: Český rozhlas slaví devadesát pět let

Autor: Anna Vaculíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Letos je to pětadevadesát let od zahájení vysílání Českého rozhlasu. Při té příležitosti dnes rozhlas otevřel dveře návštěvníkům, kteří se mohli vydat na prohlídku a prohlédnout si vysílací studia stanic Dvojka nebo Junior. Zájemci si mohli vyzkoušet i komentování sportovních událostí. Oslavy trvající od začátku května vyvrcholí dnes večer koncertem v Riegrových sadech.

Návštěvníci si mohli zkusit komentovat biatlon nebo fotbalové utkání. Foto: Anna Vaculíková

Praha – První rozhlasové vysílání v Česku bylo zahájeno pár let po skončení první světové války. „Haló, haló, zde vysílací stanice Radiožurnálu ve Kbelích u Prahy,“ ozvalo se z plátěného stanu v květnu před pětadevadesáti lety. Na původním místě stanu teď stojí budova Českého rozhlasu, ve které se dnes konal Den otevřených dveří.

O dnešní návštěvu Českého rozhlasu byl velký zájem. „Přes internet si vstup zarezervovalo asi devět set zájemců, ale dnes přišli i lidé bez online rezervace. Myslím, že se dostaneme přes patnáct set návštěvníků,“ řekla specialistka komunikace Českého rozhlasu Markéta Štefflová.

Návštěvníci mohli od devíti hodin využít prohlídku budovy s průvodcem, který vyprávěl o historii i současnosti vysílání. Součástí byla i návštěva vysílacích studií stanic Dvojka a Junior, ve kterém si děti mohly vyzkoušet práci moderátorů. „Moc se nám tady líbilo, už jen proto, že si vnučka mohla sednout do moderátorského křesla a zkusit si říct pár vět do mikrofonu,“ pochválila si návštěvnice Jiřina Smejkalová. 

Prohlídka Rozhlasu byla doplněna doprovodným programem. Návštěvníci měli možnost setkat se s oblíbenými moderátory, zeptat se na vše, co je zajímá, a domů si odnést podepsanou fotku. V průběhu dne se tu vystřídali Barbora Tachecí, Veronika Sedláčková, Libor Kubičko a další.

Ve studiu Českého rozhlasu Radiožurnál si zájemci mohli vyzkoušet, jak je náročné komentovat fotbalový zápas nebo biatlon. Na stejném místě byl pro návštěvníky nachystán také hokejový trénink ve virtuální realitě. Před budovou stálo mobilní studio D-stream, kde si lidé mohli zkusit práci hlasatele, nahrávku svého výkonu si nechávali.

Na místě byla také kavárna POTMĚ, ve které obsluhují nevidomí. Kavárna je součástí Nadačního fondu Českého rozhlasu a snaží se veřejnost seznámit s problémy nevidomých.

Součástí oslav jsou také koncerty v Riegrových sadech. Od pěti hodin vystoupí skupina Buty a oslavy vyvrcholí koncertem Davida Kollera. Od druhé poloviny května do poloviny července bude pro veřejnost otevřená výstava rozhlasové techniky v Galerii Vinohradská 12.

Klíčová slova: Český rozhlas, výročí, devadesát pět let, Den otevřených dveří, Praha

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.