06.05.2019 22:19


Aktuálně: Chceme demisi Marie Benešové, volali demonstranti na dalším protestu za nezávislou justici

Autor: Karolína Tomečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

"Babiš škodí lidem" nebo "Všichni nejsme tupé stádo". Takovými i mnohými dalšími transparenty se znovu vyzbrojili Brňané a v pondělí večer vyrazili na Dominikánské náměstí. Tam spolu s tisíci dalších účastníků vyjádřili nesouhlas se jmenováním nové ministryně spravedlnosti Marie Benešové.

Brno – Proti jmenování nové ministryně spravedlnosti Marii Benešové v pondělí večer na Dominikánském náměstí opět demonstrovaly přes dva tisíce Brňanů. Navázaly tak na sérii protestů, které se uskutečnily 29. dubna po celé zemi. Účastníci mohli při demonstraci sledovat přímý přenos z pražského Staroměstského náměstí, při němž vystoupilo i několik řečníků. Mimo jiné psychiatr Radkin Honzák nebo mluvčí protikorupční iniciativy Rekonstrukce státu Tereza Krištofová, která představila sedm pojistek pro nezávislost justice. Slova se ujal třeba i místopředseda ODS Martin Kupka a další představitelé českých politických stran. Demonstraci svolal spolek Společně Brno ve spolupráci se sdružením Milion chvilek pro demokracii. 

Demonstranti svou účastí vyjádřili znepokojení nad děním uplynulých týdnů. Podle nich jde o největší zásah do české justice od listopadu 1989. Obávají se totiž, že se Andrej Babiš vyhne spravedlivému rozsudku. Nebyly vyslyšeny naše požadavky. Žádali jsme, aby se Marie Benešová nestala ministryní spravedlnosti a aby nebyla ovlivňována justice v Česku. Což dál trvá, a proto nadále protestujeme,“ uvedla organizátorka brněnského protestu Hana Strašáková. Po Benešové, která údajně už dva roky otevřeně straní premiérovi v souvislosti s jeho trestním stíhání, demonstranti požadují demisi. Pokud jim nevyhoví, budou následovat další protesty, a to každé pondělí večer.

Nová ministryně byla jmenována 30. dubna. Krátce po svém příchodu začala prosazovat svůj návrh na zeštíhlení justice. Současný čtyřstupňový systém soudů a státních zastupitelství by ráda nahradila třístupňovým. Když jsem dva dny zpátky četl, že chce Benešová zrušit vrchní soudy, řekl jsem si, že bych s tím měl už něco děla. Tak jsem přišel sem. Myslím si ale, že jeden protest s ní nehne. Nesmíme přestávat, naopak náš hlas musí sílit,“ řekl jeden z účastníků demonstrace Ondřej Škrob. 

Nejčastěji davem zněla slova jako "hanba" nebo "demise". Davy se kromě Brna dále srocovaly v Praze a Ostravě. Právě na brněnském Dominikánském náměstí se odehrál neobvyklý happening s názvem "Vyvážená justice". Zájemci se chopili kříd a malovali na dlažební kostky váhy jako symbol spravedlivé justice. Organizátoři na závěr účastníky vyzvali, aby s sebou každý z nich příště přivedl nejméně tři své blízké.

Klíčová slova: za nezávislou justici, Společně Brno, Milion chvilek pro demokracii

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.