09.04.2019 21:47


Aktuálně: Dalších pět milionů na MotoGP. Zastupitelé odhlasovali navýšení příspěvku pro Velkou cenu Brna

Autor: Hana Tománková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brno podpoří mistrovství světa silničních motocyklů MotoGP částkou patnáct milionů korun. Zastupitelé o tom rozhodli na dnešním zasedání. Oproti předchozímu roku bude příspěvek o pět milionů vyšší. Navýšení souvisí s problémy ve financování loňského závodu, který skončil ve ztrátě. Letošní Grand Prix České republiky se pojede v Brně na Masarykově okruhu od 2. do 4. srpna.

Foto: Hana Tománková

Brno – Brněnští zastupitelé se rozhodli uvolnit z veřejných peněz dalších pět milionů korun na závod MotoGP. Město dá na sportovní událost celkem patnáct milionů korun, loni podpora města činila deset milionů. Vyšší příspěvek dostane závod i od kraje. Před necelými dvěma týdny krajští zastupitelé odhlasovali zvýšení příspěvku z dvaceti na pětadvacet milionů korun. V minulých letech dotovalo závod také ministerstvo školství, letos ho ale podpořit odmítlo.

Bývalý brněnský primátor Petr Vokřál na zasedání navrhl navýšit podporu města ne o pět, ale o deset milionů korun. „Je potřeba, abychom dostáli skutečně všem závazkům. Jinak se obávám, že příští rok se pojede MotoGP v Brně naposledy,“ vysvětloval Vokřál. Jeho návrh byl ale zamítnut. Současná primátorka Markéta Vaňková považuje navýšení o pět milionů za dostačující. „Pevně věřím, že nám ministerstvo pro místní rozvoj přidělí částku 65 milionů, kterou máme předjednanou. Případné navyšování bych nechala na později, až uvidíme, jaké budou příjmy z prodeje vstupenek a od státu,“ uvedla Vaňková. Podle Vokřála je ale dotace 65 milionů pro úspěšné financování závodu zcela hraniční.

Grand Prix České republiky pořádá Spolek GP ČR Brno. Hlavními členy Spolku jsou Jihomoravský kraj a město Brno. V minulých letech jim ve financování závodu pomáhalo ministerstvo školství. V roce 2017 investovalo do závodu rekordních 70 milionů korun. „I když se může zdát výše dotace velká, jsou to dobře investované peníze. Závod je výborná propagace České republiky,“ uvedla tehdejší ministryně Valachová.

Navzdory tomu vloni poskytlo ministerstvo školství výrazně nižší dotaci, než jakou Spolek očekával. Namísto předpokládaných 70 milionů korun obdržel Spolek 39 milionů. Kvůli snížení dotace následně Spolek ministerstvo zažaloval. Loňský ročník pak skončil ve ztrátě 31 milionů. Část ztráty pokrylo město Brno a Jihomoravský kraj, zbylých 17 milionů požaduje Spolek po ministerstvu školství. Podle České tiskové kanceláře ale ministerstvo nepočítá s tím, že by peníze poskytlo. Letošní závod odmítlo MŠMT dotovat úplně. Místo něj by mělo přispět ministerstvo pro místní rozvoj.

Nejnákladnější položkou Grand Prix v Brně je zalistovací poplatek, který musí Spolek platit promotérské společnosti Dorna, aby vůbec mohl závod pořádat. Poplatek přesahuje sto milionů korun. Se společností Dorna má Spolek uzavřenou smlouvu ještě na příští rok. Pokud bude Spolek plnit závazky a platit včas, bude s ním Dorna vyjednávat o dalších ročnících závodu. V opačném případě ale může Grand Prix v Brně skončit. 

Klíčová slova: Zastupitelstvo, Grand Prix, MotoGP, MŠMT, dotace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.