20.04.2018 13:50


Aktuálně: Děkan fakulty sociálních studií odhalil bystu Iva Možného

Autor: Martina Moresová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Bystu Iva Možného, jednoho ze zakladatelů Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, odhalil děkan fakulty Břetislav Dančák. Učinil tak dnes v poledne u příležitosti oslav dvacátého výročí vzniku fakulty. Mezi přítomnými byla i manželka Možného s rodinou.

Dnes se odhalila bysta Iva Možného, zakladatele FSS. Foto: Martina Moresová

Brno – Bysta Iva Možného, kterou odhalil děkan fakulty sociálních studií (FSS) Břetislav Dančák, je umístěná na stěně v atriu, jež se letos přejmenovalo na Atrium Iva Možného. Slavnostní odkrytí bysty se konalo v den hlavních oslav dvacátého výročí vzniku fakulty. Právě sociolog Ivo Možný byl prvním děkanem FSS a jedním ze zakladatelů fakulty.

Úvodního slova se ujal Břetislav Dančák, který seznámil zúčastněné se životem Možného a původem bysty. „Bysta či skulptura je výsledkem soutěže, kterou loni vypsala FSS. Autorem je sochař Jiří Sobotka. Myslím, že dílo krásně charakterizuje Iva Možného,“ sdělil Dančák.

Dančák se také podělil o soukromé vzpomínky na profesora Možného. „Jednou u oběda se mě zeptal, zda vím, proč barvou FSS je právě zelená. Já mu odpověděl, že takovou barvu má jaguár. Je to dravý, dynamický, nezastavitelný vůz, který odpovídá povaze naší fakulty,“ řekl Dančák.

Na Možného zavzpomínal i rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Podělil se o zážitek z dob svých studií na filozofické fakultě. Zúčastnil se letního výcvikového kurzu, který vedl právě Možný. „První večer u táboráku se ujal slova Ivo Možný a vysvětlil přítomným dívkám, že se nikdy nemají přátelit s chlapci z filozofické fakulty. Podle toho se celý kurz vyvíjel. Já jsem mu ovšem dodnes vděčný, že nám tímto zachoval počestnost,“ vzpomínal Bek.

Kromě profesorů a emeritních děkanů se na odhalení bysty přišli podívat i studenti FSS. „Osobně jsem Iva Možného neznala, ale myslím si, že bysta skvěle reflektuje naši fakultu i samotného profesora,“ komentovala studentka FSS Veronika Čáslavová.

Sociolog a emeritní děkan FSS Ivo Možný kvůli svému buržoaznímu původu pracoval v ostravských hutích. Později získal vysokoškolské vzdělání. Celý život se věnoval sociologii rodiny a manželství. Mezi jeho nejznámější díla patří Proč tak snadno? a Rodina a společnost.

Klíčová slova: bysta, FSS, Ivo Možný, výročí, oslava, atrium, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.