12.03.2013 19:58


AKTUÁLNĚ: Do brněnských ulic vyrazila Tramvaj čtenářů

Autor: Kristýna Živná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brňané dnes pokřtili Tramvaj čtenářů. Ve čtyři odpoledne proběhl slavnostní křest, po jehož skončení tramvaj vyjela do brněnských ulic. Tímto netradičním dopravním prostředkem se budou moci cestující přepravovat minimálně po dobu jednoho roku.

BRNO Březen je celorepublikovým měsícem čtenářů. Jedná se o celostátní kampaň na podporu čtení a čtenářství. Letos v duchu hesla „S námi jen all inclusive“. Stejně jako v předchozích letech se do kampaně zapojila i Knihovna Jiřího Mahena v Brně, která v tomto roce navázala spolupráci s Dopravním podnikem města Brna. Z této spolupráce vzešla Tramvaj čtenářů, která dnes po slavnostním křtu ve čtyři hodiny vyjela ze zastávky Komenského náměstí na svou první jízdu.

Tramvaj čtenářů, foto: Kristýna Živná

„Hlavním cílem projektu je propagace čtení a knihovny. Dalším důvodem je také trochu fakt, že jsme si chtěli dát tramvaj jako dárek. Minulý rok jsme získali cenu Knihovna roku, takže si myslíme, že si zasloužíme být vidět i na kolejích,“ řekla ředitelka Knihovny Jiřího Mahena Libuše Nivnická.

O trase tramvaje se spekulovalo, nejčastěji se mluvilo o linkách čtyři a devět, protože jejich trasa vede přes náměstí Svobody. Ústřední knihovna  navíc sídlí na Kobližné, která s náměstím sousedí. Nakonec se však situace změnila. „Tramvaj nemá přesně určeno, na které trase pojede, může být každý den vyslána jinam. Obecně lze říct, že tento typ jezdí na všech linkách kromě linky jedna, kde jezdí velkokapacitní tramvaje a kromě linky osm, kde jezdí tramvaje obousměrné,“ řekla mluvčí Dopravního podniku města Brna Linda Škrancová. S konečným rozhodnutím je vedení knihovny spokojeno, protože Tramvaj čtenářů objede celé město a většina veřejnosti, která jezdí městskou hromadnou dopravou, se s ní bude moci potkat.

Pro cestující je připraveno překvapení v podobě knižního revizora. Pokud si bude někdo z cestujících tohoto netradičního dopravního prostředku číst, dostane dárek v podobě záložky, bonbonů nebo čaje. „Knižní revizory budou dělat studenti Vyšší odborné knihovnické školy. Revizor pojede pouze jeden den v březnu. Ideální by bylo, kdyby jezdil celý březen, ale sehnat tolik dobrovolníků je problém, takže nám pomohou čtyři studenti v jeden den. Možná akci zopakujeme ještě další měsíc. Uvidíme, jak se osvědčí,“ řekla mluvčí Knihovny Jiřího Mahena Jana Kuncová. Přesné datum, kdy můžete pověřené studenty potkat, má zůstat pro cestující překvapením.

Tramvaj čtenářů před slavnostním otevřením, foto: Kristýna Živná

Čtenářská tramvaj má s Dopravním podnikem uzavřenou roční smlouvu. „Pokud bychom se domluvili na prodloužení smlouvy, tak budeme jen rádi,“ dodává Libuše Nivnická.

Tramvaj čtenářů je z venkovní části polepená tak, aby představovala regály s knihami, přičemž nechybí ani logo Knihovny Jiřího Mahena. V interiéru můžete vidět úryvky z knížek a knižní tipy, které se budou obměňovat. Dále informace o knihovně, které budou neměnné. „Na začátku byla myšlenka, aby byl vedle každého sedadla box, kde by byly knížky. Řešíme to ale jednak po technické stránce, jak boxy připevnit, protože máme strach, aby nebyl z knih v tramvaji nepořádek, a jednak z bezpečnostního hlediska. Vše musí být vyřešeno tak, aby knihy uvnitř nelétaly, kdyby tramvaj náhodou nabourala. Vše je zatím v řešení,“ vysvětlila Jana Kuncová.

Křtu se kromě široké veřejnosti účastnila například i náměstkyně Jana Bohuňovská nebo právnička Dagmar Lastovecká, která stala se kmotrou tramvaje. „V dnešní době je tak málo věcí, které nás potěší, a já si myslím, že propagace knihovny, čtení a přiblížení všech služeb, které se nabízí čtenářům, je věc pozitivní. Přeji si, aby tento rok přinesl nový zájem o čtení,“ popřála při svém proslovu Dagmar Lastovecká. Obě pak společně přestřihly stuhu a slavnostně tramvaj otevřely. Vstupenkou do dopravního prostředku byla kniha, nebyla však podmínkou, nýbrž dobrovolným rozhodnutím každého návštěvníka.

Klíčová slova: tramvaj, kniha, Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Dopravní podnik města Brna

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.