09.11.2016 14:29


AKTUÁLNĚ: Donald Trump zvítězil v prezidentských volbách v USA

Autor: Karolína Bulisová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Donald Trump se stal pětačtyřicátým prezidentem USA. Američané mu ve volbách dali přednost před demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou. Po osmi letech tak v Bílém domě usedne zástupce republikánské strany.

Nově zvolený americký prezident Donald Trump.

USA - Realitní magnát Donald Trump zvítězil v boji o post prezidenta USA navzdory předvolebním průzkumům. Ve své volební kampani sliboval především změnu k větší prosperitě Spojených států. Většina předvolebních průzkumů favorizovala bývalou první dámu a ministryni zahraničí Hillary Clintonovou, ani ona však Trumpovo tažení za vítězstvím nedokázala zastavit.

Donald Trump vystoupil v newyorském hotelu Hilton krátce po té, co překročil hranici dvě stě sedmdesáti volitelů, které k výhře potřeboval.  Na začátek svého projevu pogratuloval Clintonové ke kampani a ocenil její tvrdou práci. Jeho rétorika byla mírnější.  „Teď přišel čas, aby Amerika zahojila rány rozdělení a spojila se,“ uvedl Trump. Prohlásil také, že má skvělý hospodářský plán a udělá z americké ekonomiky tu nejsilnější ve světě. „Budeme spolupracovat se všemi státy na světě, které budou chtít. Chceme pracovat na své budoucnosti, musíme znovu získat osud naší země,“ prohlásil nově zvolený americký prezident.

Štáb Hillary Clintonové uznal porážku, Clintonová se k výsledkům vyjádří až později. Na výsledky voleb v USA však reagují světové trhy. Od Clintonové si investoři slibovali stabilitu, naopak nevyzpytatelnost Trumpa mezi ně přináší neklid, který se už nyní projevil. Například indexy německých a francouzských akcií ztratily téměř tři procenta. 

Výsledek voleb ukázal, že zvolení Trumpa před Clintonovou byla pro mnohé z nich volba změny. Pro část jeho voličů bylo atraktivní to, že Donald Trump není zkušený politik, ale úspěšný podnikatel, který slibuje, že zemi bude řídit jako své firmy. „Na Trumpovi obdivuji to, jak je opravdový. Není to kariéristický politik, má veškeré schopnosti a kvalifikaci,“ řekla pro iDnes Trumpova volička Krista Galovsenová.

Vztahy České republiky a USA by však změnit neměly. „Českou republiku a USA spojuje dlouhodobé přátelství a strategické partnerství, které bude pokračovat stejně, jako doposud,“ okomentoval na Twitteru situaci kolem nově zvoleného amerického prezidenta český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). 

Miliardář porazil v republikánských primárkách Jeba Bushe, Marka Rubia a nakonec i konzervativního Teda Cruze. Zástupci republikánské strany měli obavy, že Trump bude mít problém čelit zkušené političce Hillary Clintonové. I přes strach z nekorektních výroků Trumpa, například vůči imigrantům a ženám, ho ale republikáni nakonec nominovali.  Donald Trump nastoupí do funkce amerického prezidenta po inauguraci. Ta je naplanovaná na 20. ledna 2017.

Klíčová slova: Donald Trump, volby, USA, Hillary Clinton

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.