09.04.2019 18:18


Aktuálně: Exministr spravedlnosti Robert Pelikán rozhodl protiústavně. Vydání Nikulina do USA bylo předčasné

Autor: Hana Tománková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ústavní soud se dnes vyjádřil ke stížnosti proti vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. Soudní senát ústavní stížnosti vyhověl a zrušil rozhodnutí bývalého ministra spravedlnosti o vydání Nikulina do USA. Podle soudu porušil exministr Pelikán svým rozhodnutím základní právo na soudní ochranu. 

Foto: Hana Tománková

Brno – Údajný ruský hacker Nikulin neměl být loni v březnu vydán do Spojených států. Rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána bylo v rozporu s ústavním pořádkem České republiky. Dnes to oznámil Ústavní soud, který zároveň zrušil Pelikánovo rozhodnutí o vydání Nikulina do USA. V době vydání totiž nebyla dořešena Nikulinova žádost o azyl. Soud tak vyhověl ústavní stížnosti, kterou Nikulin podal proti Pelikánově postupu.

Protože Česká republika Jevgenije Nikulina vydala už před rokem, rozhodnutí soudu otevírá především otázku možné náhrady škody. „Otázku finančního odškodnění od České republiky budeme s panem Nikulinem a jeho rodinou teprve diskutovat,“ uvedl Nikulinův advokát Martin Sadílek. Podle něj má rozhodnutí soudu dopad také na osobní odpovědnost exministra Pelikána, který dle Sadílka neodčinitelným a nevratným způsobem zasáhl do Nikulinových práv.

O vydání Nikulina do Spojených států rozhodl Pelikán loni v březnu, krátce poté, co Ústavní soud zamítl Nikulinovu stížnost proti přípustnosti vydání do USA. Američané Nikulina odvezli v noci 30. března 2018. V době vydání ale ještě Nejvyšší správní soud řešil Nikulinovu žádost o azyl. Ministerstvo vnitra sice dříve tuto žádost zamítlo a Městský soud v Praze zamítnutí potvrdil. Nikulin však proti zamítnutí podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Česká republika Nikulina vydala dříve, než byla tato stížnost dořešena. „Ministr spravedlnosti nesmí povolit vydání osoby do cizího státu, pokud probíhá řízení o udělení mezinárodní ochrany, včetně navazujícího soudního přezkumu,“ vyjádřil se soudce Radovan Suchánek k rozhodnutí soudu.

V květnu 2018 pak Nejvyšší správní soud kasační stížnost zamítl, takže vyčkávání na výsledek azylového řízení by pro Nikulina nic nezměnilo. Přesto bylo dle Suchánka nutné rozhodnutí ministra spravedlnosti zrušit, neboť je potřeba předejít podobným případům v budoucnu. „Při vydání Nikulina do USA porušil Robert Pelikán jeho právo na soudní ochranu zakotvenou v Listině základních práv a svobod,“ uvedl Suchánek.

Jevgenije Nikulina zatkli policisté roku 2016 na základě amerického zatykače. Kalifornský soud Nikulina obvinil z hackerského útoku na americké servery LinkedIn, Dropbox a Formspring. Následně požádala americká ambasáda v Praze o vydání Nikulina do USA. Ve stejný den o jeho vydání požádalo i Rusko, které na Nikulina vydalo zatykač kvůli internetové krádeži z roku 2009. Nikulinova kauza se vzápětí stala ožehavým mezinárodně-politickým tématem.

Podle ČTK bude Kalifornský soud 19. dubna rozhodovat, zda může být Jevgenij Nikulin souzen, nebo musí podstoupit nové psychiatrické vyšetření. Pokud by byl Nikulin shledán vinným, hrozí mu až 30 let vězení.

Klíčová slova: Ústavní soud, Jevgenij Nikulin, ministr spravedlnosti, soud

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.