25.10.2013 16:29


Aktuálně: Festival Via Bohemica nabízí místní výrobky

Autor: Marie Jahodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Regionální produkty si od dnešního dopoledne mohou zakoupit návštěvníci blanenského festivalu Via Bohemica. První ročník mezinárodní akce nabízí ukázky řemesel, přednášky, workshopy i program pro děti.

Blansko – Via Bohemica je nejen festival, který se právě odehrává v Blansku, ale také jméno středověké cesty mezi Prahou a Budínem. Na její tradici se rozhodli navázat představitelé místních akčních skupin z Česka a Slovenska a obnovit tak obchod regionálních výrobků.  Na festivalu v blanenském zámeckém parku se objeví zástupci i z okolí Dudváhu a Staré Čierné vody.

Chystání festivalu Via Bohemica, Foto: Marie Jahodová„Hlavním úkolem festivalu je podpořit regionální rozvoj a představit místní produkty,“ vysvětlil starosta Blanska Lubomír Toufar. Návštěvníci parku si kromě trhu mohou užít také bohatý doprovodný program. „Za Blansko vystoupí folklórní soubor Drahan a cimbálová muzika Veronica,“ sdělil člen místní akční skupiny Moravský kras Jozef Jančo. Na pódiu se předvede také slovenská strana, a to taneční soubor Gyekénes  z Malé Mači nebo citarová skupina Fürge Ujjak.

Festival je pouze jednou z částí rozsáhlejšího projektu. „Hlavním cílem bylo vydat o historické cestě Via Bohemica dosud chybějící publikaci a obnovit spolupráci s oblastmi, kterými cesta vedla,“ uvedl zástupce skupiny Dudváh Štefan Lanc. Oživení obchodu mezi českými a slovenskými regiony může pomoci především místním výrobcům.  

„Dnes jsme svědky toho, že lidé si raději koupí zeleninu a ovoce ze zahraničí, než aby si je sami vypěstovali. U nás tak mizí pracovní místa a tomu bychom chtěli zabránit. Doufáme, že vznik regionálních značek pomůže tomu, aby se lidé vrátili k pěstování zeleniny a vytváření vlastních výrobků a aby vzrostl jejich následný prodej v okolí,“ objasnil člen místní akční skupiny Stará Čierna voda Pavel Doboši.

Klíčová slova: Via Bohemica, Blansko, festival, regionální produkty

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.