06.11.2014 17:55


Aktuálně: Hasiči v Brně dokazují, že vlasy nedělají člověka

Autor: Veronika Hlavinková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Hasiči Jihomoravského kraje podpořili děti v onkologické léčbě. Malí pacienti brněnské Dětské nemocnice ostříhali třináct členů záchranného sboru. Akce Vlasy nedělají člověka, která se konala letos poprvé, měla poukázat na nedůležitost pokrývky hlavy a psychicky podpořit nemocné děti. Myšlenku navrhli hasiči iniciativně sami. S odvážlivci se nechali ostříhat i primář dětské onkologie a přednosta dětské anesteziologie.

Brno – Děti v onkologické léčbě v brněnské Dětské nemocnici dnes odpoledne ostříhaly třináct hasičů Jihomoravského kraje a čtyři zaměstnance špitálu. Podporu nemocným dětem nabídli sami hasiči. „Inspirovali jsme se na internetu. Tato myšlenka pochází z Ameriky a zaujala nás, protože je to skvělý způsob, jak dokázat, že na vlasech nezáleží,“ uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. 

Nápad se uchytil okamžitě. „Je symbolické, aby hasiče stříhaly přímo děti z našeho oddělení, které o vlasy kvůli léčbě samy přišly. Dnes jsou ale skoro všichni malí pacienti propouštěni, nebo v léčbě,“ okomentovala událost koordinátorka akce Kateřina Doležalová. Děti, které nemusely čekat na dávku léku a mohly se účastnit, ze začátku pociťovaly strach a stud. Jakmile však chytly holicí strojky do ruky, nepříjemné pocity zmizely.

Při stříhání asistovala trojice kadeřnic. „Davídek je po léčbě, a tak se může pohybovat mezi lidmi. Jsem ráda, že mám jistotu, že profesionálky hasiče dostříhají. I tak budu synovi pomáhat,“ řekla s úsměvem Silvie Špitzrová, maminka nemocného Davida. K odvážlivcům se připojil i primář dětské onkologie Pavel Mach a přednosta dětské anesteziologie Petr Dominik. „Zdraví chlapi v plné síle dělají super věc,“ ohodnotil myšlenku Mach. Oba se shodli, že takový čin dětem psychicky pomáhá a zabaví je. „Navíc mají skvělý zážitek, protože které malé dítě může dohola ostříhat dospělého? Ještě k tomu hasiče nebo vlastního doktora,“ ocenil iniciativu Dominik.

Jeden z ostříhaných hasičů Tomáš Uehla si vlasy pěstoval už od října. „Mám lehčí hlavu, i když mi na ni teď trochu táhne,“ smál se, „Bál jsem se atmosféry, která bude v nemocnici panovat. Sám jsem rodič a těžko bych snášel, kdyby se tu mé dítě léčilo. Naštěstí ze mě všechna nervozita opadla, hned jak jsem si sedl na židli, a stříhání jsem si užíval,“ okomentoval nevšední zážitek Ulehla.

Článek si můžete přečíst také na stisk.blog.idnes.cz.

Klíčová slova: hasiči, onkologická léčba, nemocné děti, Vlasy nedělají člověka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.