24.10.2010 22:56


AKTUÁLNĚ: Hrůzy atomové války představuje Palác šlechtičen

Autor: Ondřej Topinka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jedinečný pohled na následky svržení atomových pum na Nagasaki a Hirošimu v roce 1945 přináší Moravské zemské muzeum. V brněnském Paláci šlechtičen bude výstava fotografií přístupná až do 14. listopadu.

Nádoba na saké, výstava Hirošima - Nagasaki 1945-2010

Brno - Návštěvníci mají možnost vidět snímky, jež dokumentují následky jaderných výbuchů, které tato dvě japonská města na konci druhé světové války zpustošily. Akci s názvem Hirošima - Nagasaki 1945-2010 uvedlo v Paláci šlechtičen Moravské zemské muzeum ve spolupráci s nadací Forum 2000. „Výstava ukáže svět, v jakém nechceme žít. Volně tak navazuje na téma letošní konference Forum 2000,“ řekl ředitel nadace Oldřich Černý.

Vystavené snímky vyobrazují obyvatele obou měst postižené bezprostředními následky explozí. Expozice informuje, že mnoho z těch, kteří přežili samotný výbuch, zemřelo do půl roku na následky nemoci z ozáření. U několika fotografií je tak připsáno, jak dlouho ještě zachycení lidé zůstali po pořízení snímku naživu. „Je šílené vidět malé dítě, u kterého je napsáno, že čtyři měsíce po útoku zemřelo na následky záření,“ komentovala to návštěvnice Markéta Válková. Kromě fotografií jsou vystavovány i tři autentické předměty, jež explozi přečkaly. Jde o misku na rýži, nádobu na saké a střešní tašku. Ta je viditelně zprohýbaná žárem. „Ta taška má bod tání vyšší než tisíc stupňů a stejně je takhle zkroucená. Myslím, že nikdo z nás si nedokáže takové peklo představit,“ řekl návštěvník výstavy Václav Bureš.

První jaderný útok na Japonsko se odehrál 6. srpna 1945, kdy byla na město Hirošima svržena puma pojmenovaná Little Boy. O tři dny později se terčem stalo Nagasaki. Výbuchy zabily téměř 250 tisíc lidí. Polovina z nich zahynula při samotné explozi, zbytek postupně umíral na následky masivního ozáření. 

Palác šlechtičen

Klíčová slova: výstava, Hirošima, Nagasaki, Brno, Palác šlechtičen, Moravské zemské muzeum.

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.