08.05.2012 18:19


Aktuálně: Hvězdárna nabídla sváteční program pro malé i velké

Autor: Markéta Mikšíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Pracovníci čerstvě zrekonstruované brněnské hvězdárny ve svátek nezaháleli a přichystali pro návštěvníky speciální program. Děti mohly zhlédnout pohádku odhalující krásy vesmírných objektů a společně s rodiči také interaktivní výstavu o sluneční soustavě.

Brno Brněnská hvězdárna přichystala při příležitosti volného dne speciální program pro malé i velké návštěvníky. Odpolední procházku po okolí Kraví hory tak mohli Brňané spojit s návštěvou planetária.Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka. Foto: Markéta Mikšíková

Od dvou hodin bylo pod oblohou planetária připraveno pohádkové představení pro nejmenší. „S dcerou navštěvujeme představení pravidelně. Bývají zábavná a zároveň se dozvíme něco nového,“ řekla jedna z návštěvnic Blanka Žáková.

Na tento program navazovala komponovaná výstava přibližující prostřednictvím interaktivních exponátů, velkoplošných ilustrací a audiotechniky sluneční soustavu. „Návštěvníci si mohou sami vyzkoušet některé experimenty nebo si sáhnout na zajímavé exponáty, jako je meteorit o váze přes jednadvacet kilogramů, který dopadl asi před milionem let na území Švédska,“ uvedl pracovník programového oddělení planetária Josef Forman. Návštěvníci si také prohlédli reliéfní model největší sopky sluneční soustavy nebo zjistili, kolik kilogramů by vážili na různých planetách, hvězdách a dokonce v černé díře.Maketa vesmírného tělesa z výstavy o sluneční soustavě. Foto: Markéta Mikšíková

Podle pokladní Kateřiny Fábryové byla návštěvnost slušná. „Když je pěkné počasí, bývá návštěvnost trochu nižší, dnes ale máme téměř vyprodáno.“ Dnešní program planetária ještě není u konce. V podvečer mohou zájemci navštívit komponovaný pořad o planetě Saturn. Vrcholem digitální projekce bude inscenované přistání na největším Saturnově měsíci Titanu.

Hvězdárna dnes nabízí také pozorování večerní oblohy. Na vlastní oči spatří návštěvníci pomocí automaticky naváděných dalekohledů krátery na Měsíci, sluneční skvrny nebo galaxie vzdálené miliony světelných let. Postavení nebeských těles se neustále mění, proto je každá prohlídka jedinečná.

Nově zrekonstruovaná prosklená fasáda a velká terasa také umožňují výhled na celé Brno. Nákladná rekonstrukce hvězdárny, trvající asi rok a půl, byla nominovaná na Stavbu roku Jihomoravského kraje 2011.

Klíčová slova: hvězdárna, planetárium, výstava

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.