03.11.2010 21:54


AKTUÁLNĚ: Inscenace Haz.art nutí diváky k zamyšlení

Autor: Anna Racková | Kurz: Stisk | Kategorie: Kultura

Divadlo Feste odehrálo svou inscenaci Haz.art v kavárně Tro3jka v Domě pánů z Kunštátu.

BRNO - Hodinové představení ponouká k zamyšlení nad problematikou gamblerství v České republice. Ve hře se představil Roman Blumaier a Jiří Kniha pod režií Jiřího Honzírka. „Divadlo Feste neustále střídá formy a divadelní žánry. Obsahově se ale delší dobu drží provokativních, tabuizovaných, politických témat. Problematika hazardních her a závislosti na nich je u nás akutní. Museli jsme to udělat,“ okomentoval tematiku hry režisér Jiří Honzírek. V České republice je problém gamblerství aktuální, odvíjí se to od vysokého počtu hracích automatů, firem, které je provozují a od lidí, kteří mají na výherních automatech závislost. Tato závislost je mnohými srovnávána se závislostí na alkoholu či drogách. Divadlo Feste dnes incenci nehrálo poprvé. Hra vznikla na jaře tohoto roku a premiéru měla na začátku června v prostorách kavárny Tro3jka.

Haz.artCelý děj se točí okolo jednoho výherního zařízení a narůstajícího vztahu herců k němu. Skupina, která se na akci podílí, zůstává povětšinou nezměněna. „Kolem divadla Feste se ustálila plus minus stabilní umělecká sestava. Složení týmu je vždy malinko jiné, ale v principu je to personálně ustálené těleso,“ vysvětlil Honzírek. Představení je interaktivní, herci s divákem komunikují a ten se následně spolupodílí na vývoji děje. Účastníci představení se ale mohou zapojit i mnohem víc. „Jednak se můžou podepsat pod petici žádající větší aktivitu při řešení kritické situace kolem heren. Doufám, že si odnesou taky slušnou porci srandy, no a snad taky trochu přemýšlení nad tím, za co je odpovědný gambler a za co je odpovědná společnost,“ dodal k představení Honzírek.

„Některé pasáže mi přišly trochu neopodstatněné, ale vcelku se mi to líbilo. Zasmála jsem se a odnesla si příjemný zážitek. Nevěděla jsem, že je problém gamblerství u nás tak velký, ale když o tom přemýšlím, asi není v pořádku, že je herna na každém rohu,"  zhodnotila představení studentka Irena Varaďová. Další z diváků, Apostolos Joanidis, se také vyjádřil pozitivně: „Já s touto iniciativou naprosto souhlasím, stojím za Jirkou Honzírkem a myslím si, že tato problematika je opravdu aktuální a stojí za to na ní poukázat.“

Mezi další aktivity divadla Feste patří inscenace Dr. Emil Hácha nebo připravovaný projekt s romskou tematikou. „Možná se nám nějak podaří romský projekt propojit s akcemi studentů kurzu Umění, média a politika na Fakultě sociálních studií,“ doplňuje Honzírek. Feste se ale nevěnuje jen divadlu, v rámci neziskové organizace REPT skupina uspořádala Mezinárodní festival identity. Tato akce se uskutečnila ve spolupráci s Fakultou sociálních studií.

Klíčová slova: Haz.art, Tro3jka, divadelní představení, aktualita

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

googleheimer | 27. 01. 2011, 20:56
I agree with the post above and I will grab more information from google google