06.11.2012 12:18


Aktuálně: Jak odhadují výsledky amerických prezidentských voleb odborníci z katedry politologie a mezinárodních vztahů

Autor: Jan Štrobl | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Výsledek právě probíhajících prezidentských voleb ve Spojených státech amerických si jen málokdo troufne odhadnout. Jak je vidí odborníci z brněnské fakulty sociálních studií?

Brno - Prezidentské volby ve Spojených státech amerických, jejichž lidové hlasování probíhá v těchto chvílích, se těší pozornosti téměř celého světa. Za demokratickou stranu se pokusí obhájit svůj mandát současný prezident Barack Obama, proti němuž stojí republikánský kandidát a bývalý guvernér státu Massachusetts Mitt Romney. Kdo z nich zvítězí? Odborníci z fakulty sociálních studií se shodují na jednom: Výsledky budou velmi těsné.

 

Foto: Archiv Masarykovy univerzityJakub Šedo, odborný asistent na katedře politologie, Brno

 Netroufám si jednoznačně říct, kdo bude vítězem. Určitě ten rozdíl nebude takový, jako v minulých volbách. Myslím si však, že Obama může obhájit. Podle posledních průzkumů má volitelů o něco víc, než Romney, což mu dává určitý náskok. Přesto si nemohu jednoznačně vsadit na žádného kandidáta.

 

 

 

Foto: Archiv Masarykovy univerzityOldřich Krpec, 34 let, odborný asistent na katedře mezinárodních vztahů a evropských studií, Brno

Já doufám, že vyhraje Obama. Ostatně stejně jako asi každý Evropan. Myslím si, že se mimo jiné částečně projeví výhoda obhajujícího prezidenta, ale těch důvodů je samozřejmě víc. Pro Evropu je každopádně mnohem lepším kandidátem, než Romney.

 

 

 

 

Foto: Archiv Masarykovy univerzityHubert Smekal, 33 let, odborný asistent na katedře mezinárodních vztahů a evropských studií, Brno

Já tipuji, že vyhraje Barack Obama. Je rozhodně mnohem populárnější u menšin, než Mitt Romney.  A to jak u Afroameričanů, tak i u Hispánců a jiných. A právě těch jako voličů stále přibývá.

 

 

 

 

 

Foto: Archiv Masarykovy univerzityZdeněk Kříž, 40 let, docent na katedře mezinárodních vztahů a evropských studií, Brno

Pokud bych si měl vsadit na to, kdo vyhraje americké volby, tak bych asi vsadil na těsné vítězství Baracka Obamy. Ekonomická situace ve Spojených státech není tak špatná, i nezaměstnanost by mohla být horší. Navíc si myslím, že nedávná přírodní katastrofa bude hrát spíše ve prospěch dosavadní vlády.

 

 

 

 

Foto: Archiv Masarykovy univerzityTomáš Šmíd, 33 let, odborný asistent na katedře politologie, Brno

Já si myslím, že Obama nakonec setrvá v křesle prezidenta. Asi nevyhraje nijak zásadním rozdílem, ale domnívám se, že určité politické a osobnostní rysy Mitta Romneyho budou nakonec pro voliče více kontroverzní než rysy Baracka Obamy.

 

 

 

 

Foto: Archiv Masarykovy univerzityPetr Vilímek, odborný asistent na katedře mezinárodních vztahů a evropských studií, Brno

Současná ekonomická situace i poměrně velmi vysoká nezaměstnanost ve Spojených státech budou pravděpodobně svědčit ve prospěch Mitta Romneyho. Kdybych měl odhadnout výsledek, řekl bych, že padesát dva procent bude mít Mitt Romney a čtyřicet osm Barack Obama.  Podobně vypadají i průzkumy většiny agentur, které se touto problematikou zabývají.

 

 

 

 

Foto: Archiv Masarykovy univerzityPetr Suchý, 42 let, vedoucí katedry mezinárodních vztahů a evropských studií, Brno

Tentokrát je to velmi vyrovnané. Konečný výsledek se dá jen opravdu těžko předvídat. Tato vyrovnanost dokazuje podle mého názoru hlavně to, že Obama nebyl příliš úspěšným prezidentem, přestože se média snaží mnohdy vyvolávat poněkud odlišný obraz přínosu jeho vlády. Osobně si netroufnu tvrdit, kdo ve volbách zvítězí, ale myslím si, že nastal opět čas na změnu.

 

 

 

 

Spoluautor: Daniel Zeman

Klíčová slova: Volby, USA, prezident

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.