28.04.2014 23:20


Aktuálně: Kandidáti do Evropského parlamentu čelili nadávkám posluchačů

Autor: Krinková Nicole | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Jak by se mělo rozhodovat o penězích z rozpočtu Evropské Unie? Jedna z otázek dnešní debaty pro kandidáty do Evropského parlamentu. Vizi ekonomického hospodaření v osmadvacítce se snažili představit zástupci čtyř českých politických stran. Debatu jim však narušil dramatický výstup posluchače.  

Kandidáti do Evropského parlamentu dnes večer diskutovali v Sále Břetislava Bakaly o možném čerpání dotací z rozpočtu Unie. Pozvání k diskuzi přijali Zuzana Brzobohatá za ČSSD, Pavel Janeček za KSČM, Stanislav Polčák za TOP09 a Lukáš Štěpánek za hnutí ANO. Vyjádření politiků k fiskální politice však polsuchače neuspokojily, a proto museli čelit útočným nadávkám. Kandidáti do Evropského parlamentu se před zahájením debaty zdraví podáním ruky. Foto: Nicole Krinková

Po vstupu do debatního sálu nejsem překvapena pouze pěti obsazenými místy. Po chvíli je jasné, že přítomní jsou z instituce Think-tank Evropské hodnoty, který akci zaštiťuje. Pět minut před zahájením přicházejí první čtyři posluchači. Nedivím se. Ekonomické téma týkající se Evropské Unie? V Česku stačí zmínit pouze slovo unie a už vyvolává mnoho kontroverzních rozhovorů a nechuti se jím jakýmkoli způsobem zabývat. Lhostejnost českých voličů vůči parlamentu evropské úrovně asi bude v pořadí pro třetí volbu opět hlavním faktorem nízké volební účasti.

Těsně po sedmé hodině je však malý sál Břetislava Bakaly už jen z poloviny prázdný. Nejmladšímu účastníkovi odhaduji čtyři roky. Na probírané téma má však mnoho co říci. Začátek debaty ve znamení nefungujících mikrofonů, nelibě doprovází jeho pisklavý hlásek, kterým překřikuje odpovědi promlouvajících.

Moderátor Jakub Janda seznamuje publikum s programem večera a postupně oslovuje jednotlivé kandidáty, kteří mají čtyři minuty na představení svého volebního programu, především se zaměřením na finance. „Budeme se snažit přispívat finanční stabilizaci. Jsme pro podporu preventivní, nikoli pro uplatňování přerozdělovacích mechanismů,“ prezentuje postoj strany Štěpánek.

Na řadu přichází část pojmenována moderátorem jako Přestřelka na panelu. Protikandidáti si navzájem mohou položit jakoukoli otázku.

„S jakými kroky, které mají pomoci mladým od nezaměstnanosti v rámci fiskální politiky, vaše strana počítá?,“ ptá se Štěpánek Janečka.

„Chceme co nejvíce čerpat z dotací Evropské Unie. V programu Erasmus + je v letošním roce o čtyřicet procent více prostředků, než tomu bývalo. Do vzdělání putuje téměř patnáct miliard eur, z nichž třináct milionů do České Republiky. Pokud se s programem naučí děti pracovat a vytěžit z něj co nejvíce, mají větší šanci v uplatnění na trhu práce,“ upřesňuje Janeček.

Přestřelka na panelu končí a ke slovu se dostávají posluchači v sále.

„Dobrý den, jmenuji se Dagmar Švandová, a chtěla bych se vás čtyř zeptat, zda jste pro to, aby o přijetí eura rozhodli občané republiky. Děkuji,“ ptá se a usedá zpět do křesla.

„Rozhodně ano, v současné době přijetí eura není možné. Není to pro nás výhodné. Euro má v naší zemi podporu pouhých třiceti procent občanů. Navíc považuji celý fiskální pakt za právní paskvil,“ tvrdí rozhodně Janeček.

S tímto názorem ale nesouhlasí kandidátka sociální strany. „Už přistoupením do Evropské Unie jsme přislíbili přijmout euro. Referendum tedy už bylo, není důvod pro konání dalšího. Největší problém české společnosti je to, že občané mají obavy z toho, o čem moc nevědí. Jsem pro přijetí eura,“ dodává rozhodným tónem Brzobohatá.

Mikrofon přebírá další z kandidátů. „Domnívám se, že je to primárně činnost ekonomů, zabývat se přijetím eura. Pokud bych položil otázku o přijetí jim, stejnou otázku bych položil i občanům,“ popisuje Štěpánek.

Poslední se ke slovu dostává člen TOP09. „Je vhodné, abychom přijetí neoddalovali,“ uzavírá Polčák. Svou odpověď však ještě doplňuje. „Až teď, po odpovědi jednoho z kandidátů, jsem si všiml, že je kolega z komunistické strany. Tomu se divím, vzhledem k jeho mladému věku,“ dodává pichlavě.  

Prostor pro další dotaz získává muž středního věku. Jeho jménu nejde moc dobře rozumět, ale jeho poslání, které chtěl sdělit před možnými budoucími představiteli evropské instituce, už srozumitelné je. „Evropská Unie je kočkopes. Uměle vytvořený spolek. Myslíte si, že vydrží? To těžko!,“ představuje nahlas svůj protievropský postoj.

„Jaký je ale váš dotaz?,“ ptá se snažně moderátor.

„No, žádný není. Já nejsem opice, abych kladl dotazy. Za chvíli nebude voda, a vy řešíte nějakou Unii. Měli byste celý Evropský parlament rozpustit!,“ zvolává ještě hlasitěji.

Moderátorovi se naštěstí daří muže v mírně prošedivělých vlasech zmírnit a ukončit jeho výjev. Ozývá se však potlesk. Muž v červené flanelové košili, zřejmě jakýsi pobočník zmíněného řečníka, tímto způsobem podporuje jeho slova. Oba poté hned sál opouštějí.

Debata kandidátů do Evropského parlamentu po několika dalších dotazech a připomínkách končí. I přes snahu organizátorů a zúčastněných politiků však domů neodcházím s uceleným dojmem o postojích jednotlivých kandidátů k fiskální politice Unie. Večer mi spíše vryje do podvědomí opravdový nezájem a negativní vztah českých voličů k nadnárodní politice. Věřím, že to nebyl primární účel debaty. Bohužel. 

Klíčová slova: Evropský parlament, debata kandidátů do Evropského parlamentu, Think-tank

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.