30.04.2019 17:49


AKTUÁLNĚ: Krajský soud v Brně pokračoval v projednávání pokusu o vraždu podnikatele

Autor: Veronika Nováková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Krajský soud v Brně dnes do odpoledních hodin pokračoval v projednávání případu pokusu o vraždu podnikatele, kterého se měl dopustit milenec jeho ženy. Podle obžaloby měla žena milenci za vraždu manžela slíbit padesát milionu korun. Pod vidinou obchodní schůzky obžalovaný Josef Kopriva vylákal poškozeného do lomu Hády, kde se jej pokusil shodit ze srázu. Muž napadení přežil a nyní svědčil u soudu. Podle něj je jeho žena zcela nevinná a jediný viníkem je milenec. Soud jednání znovu odročil pro obsáhlost případu a pokračovat bude příští týden.

Krajský soud pokračoval v projednávání pokusu o vraždu podnikatele. Obžalovaným hrozí trest až dvacet let vězení. Foto: Veronika Nováková

Brno – Krajský soud v Brně dnes pokračoval v projednávání případu pokusu o vraždu z předminulého roku. Tehdy jednasedmdesátiletého podnikatele se na večer 4. listopadu pokusil zavraždit osmadvacetiletý Josef Kopriva za vidinou peněz, které mu měla údajně slíbit byznysmenova žena. Mezi pachateli byl milostný vztah, který měl muže dohnat k tomu, že se chtěl soka zbavit. Žena mu podle mladíka měla za vraždu manžela slíbit padesát milionů. Oba jsou obžalovaní z pokusu o vraždu a hrozí jim vězení až na dvacet let. U soudu se dnes projednávaly nashromážděné důkazy a svědectví, přičemž velký důraz se kladl na záznamy vyhledávání v internetovém prohlížeči Koprivy.

Podle obžaloby měl Kopriva muže vylákat na schůzku do lomu Hády kvůli obchodním záležitostem a poté jej shodit ze skály. Muž se zachytil na hraně skály, což mu zachránilo život. Kopriva se ještě pokusil muže skopnout, ale v jeho činu jej vyrušili svědci, proto z místa činu utekl.

Kopriva se k pokusu o vraždu přiznal, ale uvedl, že ho k tomuto činu donutila podnikatelova žena Eva Grycová, která s ním měla delší dobu milostný vztah. Grycová jakoukoli spoluúčast odmítá. Měsíc před incidentem se prý vztah s Koprivou snažila ukončit. „Jsem si stoprocentně jistý, že paní Grycová měla všechno pořádně promyšlené. Celou dobu jsem ji miloval, viděl jsem se v ní a tohle, co tady předvádí je hrozná komedie,“ tvrdil Kopriva.

U soudu se projednávaly také finanční motivy obžalované. Ta by měla v případě smrti manžela dědit až sedmdesát procent majetku. „Když jsem se dozvěděl, jak vypadá závěť, byla Eva už ve vazbě. Slyšel jsem, že má dostat sedmdesát procent a my jen třicet. Taťka řekl, že mu prý s obchody nepomáháme, a tak Eva dostane nejvíc,“ přečetl svědectví syna podnikatele předseda senátu Miloš Žďárský. Obžalovaná žena tento motiv odmítá. „Většinu majetku nabyl pan poškozený ještě před svatbou s obžalovanou. V době incidentu si stavěl nemovitost na Seychelách. V okamžiku, kdy by zemřel, tak pro ni tento projekt končí. Smrtí manžela by jen tratila,“ vyvracel motiv obhájce Robert Grund.

Obě strany poukazovaly na nesrovnalosti ve výpovědích. Obhajoba Grycové použila jako jeden z hlavních důkazů záznam internetového vyhledávání Koprivy. Pár dnů po trestném činu si totiž Kopriva hledal informace o věznicích se zvýšenou ostrahou a polehčující okolnosti vraždy. Podle Grycové Kopriva zjistil, že za donucenou vraždu je menší trest, a tak se to na ni snaží hodit. „Zvláštní mimo jiné je, že pan Kopriva mazal nějaké fotky těsně po trestném činu, a ještě si měnil telefon. Pokud by neměl co skrývat, tak to nedělá,“ řekla Gryncová.

Obhajoba na základě záznamů o prohlížení taktéž poukazovala na to, že muž několik dní před trestným činem hledal informace, jak zničit pachové stopy a jak jim zabránit nebo informace o drogách, jejich výrobě a smrtelných dávkách. „Pan Kopriva dříve uvedl, že k činu byl donucen, manipulován a že byl psychicky vydírán. Tohle jsou důkazy, že to byl jeho plán nějak se zbavit mého manžela,“ hájila se Grycová.

Podle státního zástupce Milana Richtera byl muž do podnikatelovy ženy velmi zamilovaný, a proto udělal všechno, co mu řekla. Poukázal, také na to, že žena tvrdila, že Koprivu poslední měsíc nesnášela, a přitom mu v době trestného činu psala, že ho miluje. „Pokud jde o vztah mezi dvěma obžalovanými, jde vidět, kdo měl na vrch a ve vztahu šéfoval,“ řekl Richter. „Získat mohla vždy pouze Grycová, protože Richter neměl nikde garantované, že by za to něco dostal anebo mu z toho plynuly nějaké peníze,“ dodal Richter.

U soudu si vzal slovo také poškozený podnikatel. „Za svou ženou stoprocentně stojím, protože tady nepadlo nic, co by dokázalo její vinu,“ uvedl muž, který byl v minulosti již víckrát napaden. „Myslíte si, že kdybych měl pocit, že usilovala o mou smrt, tak jí obhajuji a dávám velké peníze za to, aby mohla být stíhaná na svobodě? To by si o mě musel člověk myslet, že jsem idiot. My tady můžeme mluvit klidně půl hodiny a stejně nám nikdo nevěří,“ dodal.

Případ bude pokračovat dalšími závěrečnými řečmi příští týden v úterý. Státní zástupce uvedl, že je ochoten se přiklonit k dolní hranici trestu, a tak by obžalovaným v případě odsouzení hrozil trest odnětí svobody na patnáct až šestnáct let.

Klíčová slova: soud, 50 milionů, vražda, milenec

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.