25.04.2019 13:03


Aktuálně: Krajský soud v Brně projednával případ výroby a obchodování s drogami

Autor: Sára Davidová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Krajský soud v Brně ve čtvrtek řešil případ nedovolené výroby a prodeje drog. K soudu s obžalovaným Davidem Šlapalem byli předvoláni tři svědci.  Jelikož jsou ale všichni ve výkonu trestu na Slovensku, musel Krajský soud uspořádat videokonferenci. Všichni tři odmítli vypovídat, jejich policejní výslechy proto četla předsedkyně soudu.

Brno – Krajský soud v Brně ve čtvrtek projednával případ Davida Šlapala, který je obviněn z výroby a prodeje drog. Soud si předvolal tři svědky. Ale vzhledem k tomu, že si všichni v současnosti odpykávají trest odnětí svobody na Slovensku, byl výslech na základě evropského vyšetřovacího příkazu proveden formou videokonference. Přítomen byl obžalovaný David Šlapal, jemuž bylo povoleno vyjádřit se ke všemu, co při videokonferenci zazní.

Poté, co byli svědci Ivan Pilo, Filip Mošať a Michal Hlaváč poučeni o svých právech, odmítli u soudu vypovídat, na což mají podle českých i slovenských zákonů právo. Podle svých slov by výpovědí způsobili nebezpečí trestního stíhání sobě či svému příbuznému. Poté byla videokonference přerušena a jednání pokračovalo pouze za přítomnosti Davida Šlapala.

Výpovědi, které svědci dříve poskytli policii proto postupně přečetla předsedkyně soudu Dagmar Bordovská. Dle svědectví Ivana Pila měl David Šlapal pravidelně prodávat tablety extáze v množství pět set až čtyři a půl tisíce kusů mezi roky 2015 až 2016, které od něj společně s Mošaťem a Hlaváčem nakupoval. Kromě velkého množství extází, které prodával dál, od něj měl získávat i další drogy, především kokain a MDMA (psychoaktivní droga s účinnou látkou metamfetaminu, pozn. red.). „Veškerá domluva probíhala přes Facebook či mobilní telefon, pro extáze jsem si jezdil do Brna k Davidovi domů,“ píše se v policejní výpovědi Ivana Pila.

David Šlapal ale s jakýmkoliv prodejem drog nesouhlasí: „Přiznávám, že jsem drogy užíval, čas od času jsem si dal extázi, někdy kokain. Nikdy jsem ale drogy neprodával,“ uvedl u soudu a na otázku předsedkyně, proč tedy Pila takto vypovídal opověděl, že se nejspíše snaží někoho krýt a shodil to na něj.

Výpovědi dalších dvou svědků už nebyly tak podrobné jako v prvním případě, jelikož dle svých slov fungovali jen jako prostředníci mezi Pilem a další slovenskou klientelou. „Když jsme jezdili do Brna pro balíčky extází, které jsme později převáželi v autech pod sedadly spolujezdce, nevěděl jsem, o koho se jedná. S Davidem jsme se znali pouze křestním jménem a já vždy čekal dole, než Ivan přijde s balíkem,“ stojí ve svědectví Filipa Mošaťa.

Ke všem třem výpovědím se po přečtení vyjádřil i obžalovaný Šlapal, který první svědectví zcela popřel a v dalších dvou poukazoval na rozporuplné popisy toho, jak měly obchody probíhat. Výslech dalších svědků je naplánovaný na zítřejší odpoledne.

Klíčová slova: obchod s drogami, extáze, svědectví, Krajský soud Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.