07.05.2019 12:21


Aktuálně: Krajský soud zamítl odvolání muže odsouzeného za loupežné přepadení

Autor: Ladislav Zouhar | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Krajský soud v Brně v úterý zamítl odvolání Marco Krause, který byl odsouzen městským soudem za dvě loupežná přepadení ke čtyřiceti dvěma měsícům odnětí svobody do věznice s ostrahou. Ten v délce trestu zohlednil i to, že byl Kraus již dříve čtyřikrát trestán. Také bude muset na základě zdravotního posudku, který ještě nebyl soudu dodán, rozhodnout, zda při jednom útoku došlo k trestnému činu ublížení na zdraví nebo výtržnictví. Délku trestu by to ale nemělo ovlivnit.

Krajský soud v Brně. Foto: Ladislav Zouhar.

Brno – Odvolání obžalovaného Marco Krause v úterý zamítl krajský soud a potvrdil tak trest městského soudu v Brně, který jej odsoudil na tři a půl roku výkonu trestu odnětí svobody nepodmíněně. Odsouzený se na místě neodvolal. "Vzhledem k tomu, že byl obžalovaný v minulosti již čtyřikrát trestán, naposledy v roce 2016 za výtržnictví, považuji rozsudek městského soudu za přiměřený," okomentoval rozsudek soudce Vlastimír Čech.

Obžalovaný podle obžaloby spáchal dva trestné činy. První jako spolupachatel, druhý jako pachatel. Loni v lednu se spoluviníkem Michalem Krokou napadl kolemjdoucího muže před hotelem Grand a měl mu uloupit peníze z peněženky. Výpověď napadaného D. L. byla ale ovlivněna tím, že byl v době útoku v podnapilém stavu a nepamatoval si, jestli měl peněženku v kalhotách, nebo saku, a zda mu tedy nemohla během útoku vypadnout. Podle očitého svědka napadený po útoku upadl a usedl na schody, útočníci ho však neprohledávali, ale rychlým krokem odešli. Později se však vrátili a napadenému vrátili peněženku, museli mu ji tedy podle slov svědka vzít ještě před útokem.

Tři týdny po prvním útoku pak obžalovaný Kraus napadl dalšího muže, tentokrát v blízkosti brněnské zastávky Tkalcovská. Udeřil ho zezadu do hlavy, kvůli čemuž napadený spadl na zem.  Tento útok měl obžalovaný podle své výpovědi u městského osudu spáchat v podnapilosti. "Obžalovaný byl ve finanční tísni a nezaměstnaný. Útok provedl s cílem oloupit poškozeného, přičemž se po útoku u obžalovaného našla powerbanka a tabák patřící poškozenému. Částečně polehčující okolností je, že se obžalovaný přiznal a projevil lítost. Na druhou stranu jednal s rozmyslem a byl již dříve odsouzen, proto potvrzuji trest městského soudu," řekl Čech. 

Městský soud se bude muset případem ještě jednou zabývat. Podle soudce Vlastimíra Čecha totiž není jasné, zda se v jednom případě odsouzený dopustil trestného činu ublížení na zdraví, nebo výtržnictví. O tom by měl rozhodnout městský soud na základě zdravotního posudku o rozsahu zranění napadeného, kterému měl být při útoku zlomen nos. Tento posudek však zatím nebyl soudu dodán. Na délce trestu odsouzeného by se však nemělo nic změnit.

Klíčová slova: Krajský soud, odvolání

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Nový komentář