18.11.2010 16:07


AKTUÁLNĚ: Lady Gaga dovezla do Prahy svůj Monster Ball

Autor: Ondřej Topinka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Popová superstar do Prahy poprvé přivezla svou show. Na její ples příšer – Monster Ball – bylo vyprodáno již týdny dopředu.

Autor: Ondřej Topinka

Lady Gaga si v posledním roce doslova podmanila svět – alba se prodávají, ceny přibývají, kritika je pozitivní a koncerty vyprodané. Se svým turné k její druhé desce The Fame Monster se zastavila včera i v Praze. Na koncert se daly zakoupit lístky již od května v ceně od 1390 do 2590 korun. Protože každý chtěl ze své star vidět co nejvíc, začali se první lidé objevovat již krátce po poledni. V šest hodin se otevřely brány O2 arény a málem se jim to stalo osudným. Dav fanoušků totiž málem vyvrátil ze základů rám detekující kovové předměty a o kousek dál skutečně vylomil dveře z pantů. Zde nastal první problém koncertu, s nímž popová diva neměla nic společného, a tím je mizerná organizace. Než se člověk dostal k podiu, musel projít několika turnikety, které byly až za pochodu otevírány. Davy lidí se tak hromadily na několika místech, ačkoli bývalo stačilo turnikety otevřít a poradit si pouze s davem před arénou.

Když se dav zčásti zmalovaných, případně do silonek narvaných fanoušků, dostal konečně tam, kam chtěl, mohli se lidé poprvé rozhlédnout po vnitřku arény. Na mě osobně zapůsobila komorním dojmem, protože jsem ji čekal mnohem větší.

Před sedmou hodinou se na podiu objevila Lady Starlight, jakýsi předskokan předskokanské kapely. Její vystoupení spočívalo v popíjení whisky (nebo čaje?) přímo z lahve, mixování klasické hudby s rokenrolovými vypalovačkami a poskakování po pódiu. Aniž by pak řekla jediné slovo, dopila svou whiskey/čaj (víc jak půl lahve!) a odhopsala do zákulisí.

V půl osmé přišli předskokani a nutno říct, že Lady Gaga si nemohla vybrat lépe. Nejde jen o silonky a třpytivé boty s jehlovými podpatky na nohou frontmana kapely, ale spíše o celkový zvuk kapely. Semi Precious Weapons zahráli několik svých hitů, rozházeli do davu trička a své CD, ale hlavně dav neskutečně navnadili na Lady Fucking Gaga! Ostatně slovo "fucking", případně "motherfucking" se stalo jakýmsi komunikačním základem mezi umělci a diváky. Během úklidu podia, jež zmizelo za oponou, zaznělo asi 7 songů Michaela Jacksona a pak nastoupila sama Lady. Úvodní píseň Dance In The Dark rozehrála přesně tak, jak to nikdo nečekal – tedy v klidu a téměř bez pohybu, nasvícená za bílu oponou. 

Davu fanoušků stačil ale i stín jejich modly a šílený řev tak šel ze všech stran. Opona zmizela a hned druhou písničkou to Lady Gaga poněkud „zazdila“ – Glitter and Grease není špatný song, jen ho nikdy nevydala na CD, a lidé se tak poprvé rozjeli až při třetí Just Dance.

Během koncertu Lady Gaga masivně komunikovala s publikem, lidem s nejdražšími lístky na sezení narovinu řekla, že nechápe, proč dali přes sto dolarů za křeslo a vyzvala je: „Fucking stand up and enjoy the show!"

Písničky, které publikum nemuselo tolik znát, střídala s osvědčenými hity a v pauzách pak hovořila o svých zážitcích s šikanou a o mezilidské rovnosti bez ohledu na pohlaví a především o sexuální orientaci. Gayům se ostatně Gaga věnovala nejvíc, kupříkladu když si lehla pod nohy tanečníka a prohlásila: „Miluju Michaela, protože Michael má rád pražské holky. Michael má rád ale i pražské kluky. Michael je jako Ježíš, miluje holky i kluky.“ Není myslím potřeba dodávat, že dotyčný Michael vše doplňoval vypovídajícími gesty. V písních Speechless a You and I pak Lady Gaga předvedla úžasnou barvu svého hlasu. Celou show Steffani Joanne Angelina Germanotta, jak zní její celé jméno, zakončila zabijáckou kombinací Poker Face, Paparazzi a přídavkem Bad Romance.

Monster Ball Lady Gaga byl vyprodaný týdny dopředu a není divu. Ikona současného popu do Prahy dovezla kvalitní show, kterou směle konkurovala i samotné Madonně. Davy lidí byly místy k nevydržení, ale časy, kdy Lady Gaga hrávala v newyorských klubech pro dvanáct lidí, jsou nenávratně pryč. Její show byla možná příliš zaměřená na poslání o mezilidské rovnosti, Lady to však svým úžasným hlasovým fondem plně vykompenzovala. Protože, jak zazpívala v písní Teeth – Show me your teeth, show me your teeth, I DON’T LIPSYNC, show me your teeth. A to se počítá.

Klíčová slova: Lady Gaga, Monster Ball, koncert

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.