20.10.2011 02:08


Aktuálně: Mladí tvůrci filmů se představili na festivalu Kabinetu nezávislého filmu

Autor: Jana Tomalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Včera večer se v brněnské kavárně Trojka konalo zahajovací promítání festivalu amatérské filmové tvorby. Kabinetu nezávislého filmu představil krátké snímky a videoklipy. První z pěti filmových večerů nesl podnázev Film a hudba, na něj bude 2. listopadu navazovat téma Horror, 16. listopadu Absolventský film, 30. listopadu Animace a na Mikuláše se bude pořádat Grande finále.

Brno Kabinet nezávislého filmu ve středu odstartoval přehlídku krátkometrážních snímků v centru Brna v kavárně Trojka. Během prvního večera se představilo šest tvůrců s celkem deseti díly. Filmy měly jakýmkoliv způsobem pojednávat o hudbě ve filmu nebo v případě videoklipů spíše o filmu k hudbě. Čtyři promítací večery se zaměřují na různá témata. O finálovém večeru se pak budou promítat snímky, které si diváci vyberou prostřednictvím ankety.

Autoři měli možnost komentovat svá díla a vyslechli si během diskuze i kritiku, na fotce je Miloš Kameník. Foto: Jana Tomalová

Organizátoři byli z řad studentů Ústav hudební vědy. Kladli velký důraz na interaktivitu představení a tomu podřídili i program. Rozdělili jej do tří částí; první hodinu vyplnilo promítání snímků, ve druhé byl prostor pro diskuzi a komentáře ke zhlédnutým filmům a třetí část patřila afterparty ve sklepení Trojky.  Kromě mladých, často experimentujících filmařů, se na festivalu objevili lidé, kteří už jsou v oboru zběhlí. Mezi čestné hosty včera patřil zakládající člen skupiny Ready Kirken Michal Hrůza, skladatelka, zpěváka, textařka a výtvarnice Vladivojna La Chia, režisér a vysokoškolský pedagog Jiří Vanýsek a dokumentarista a kameraman Pavel Jandourek. Programem provázel student Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Pavel Kachlík. Každý z večerů navštíví jiní hosté, vždy takoví, kteří mají k aktuálnímu tématu co říct.

Čestní hosté a odborníci večera sledovali a komentovali všechna zveřejněná díla. Nejblíže sedí Jiří Vanýsek, za ním Pavel Jandourek a třetí je Vladivojna La Chia. Foto: Jana Tomalová

Umělci představili své nápady, přiblížili zákulisí své tvorby, například vyprávěli o  natáčení za teploty kolem čtyř stupňů Celsia v broumovském klášteře, jak se jim podařilo dostat sedm žánrů do jednoho klipu a na jeden záběr nebo jak skombinovali animace a hrané scény v jediném snímku. Film o mentálně postiženém Pepovi s názvem Filmař, fanoušek, podivín byl nominován na cenu Pavla Kouteckého za osobitý dokumentární počin. ,,Byl jsem rád, že jsem dostal prostor ukázat svoji práci, rád jsem si vyslechl názor poroty. Beru to tak, že je nutnost jít svojí cestou, jestli má vznikat něco zajímavého, tak to musí být něco osobitého,“ řekl ke své účasti na festivalu jeden z tvůrců klipu Keep your hands of my girl Jan Chramosta.

Diváci se zapojovali do debaty se svými otázkami a stejně jako autoři využili závěrečné posezení ve sklepních prostorách kavárny. ,,Nejméně se mi líbil film o Tata boys, protože byl na můj vkus a na reportáž příliš dlouhý. A nejvíc mě zaujal svým podáním a barevným pojetím světa The Musician z klipu Vydra,“ komentoval večer Radek Gomola, student teoretické informatiky.

Předvedená díla spojovalo několik charakteristik všechna se nějakým způsobem týkala hudby, vznikla za nízkých nákladů a o některých z nich autoři řekli, že měla svůj prapůvod v projektu, který musel tvůrce natočit. ,,Schovává se za tím cvičení z druhého ročníku, vznikalo na zadání rytmus.“ řekla ke svému filmu El Camino Aneta Beránková. Snímek reflektoval vtipnou formou flamenco párty v sedmém patře paneláku.

Organizátoři chystají pokračování festivalu i do příštího roku. ,,Když uvidíme, že máme úspěch, a pokud vydržíme, chceme pokračovat v dalších ročnících festivalu. Pořád ale chceme zachovat komorní charakter, aby se hosté mohli pobavit s tvůrci a s veřejností. Aby to bylo v přátelské atmosféře,“ popsal plány Kabinetu nezávislého filmu produkční Pavel Kachlík.  ,,Jsem rád, že se diváci díky diskuzi mohli podívat do zákulisí tvorby filmů, protože jinak k tomu nemívají příležitost,“ dodal.

Na snímek The Musician, promítaný včera večer, se můžete podívat zde, autorem je student Fakulty sociálních studií Jakub Venglář.

Klíčová slova: festival, Kabinet nezávislého filmu, film, klip

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Michal Sikora | 20. 10. 2011, 14:21
Děkujeme autorovi za článek, ale rádi bychom upřesnili, že nejsem studenti ÚSTAVU KULTURNÍ VĚDY (?), ale někteří z nás studují na ÚSTAVU HUDEBNÍ VĚDY (!), který náš projekt podpořil.