21.04.2016 16:34


Aktuálně: Muž, který se obává vydání do Ruska, se svou stížností neuspěl

Autor: David Baláš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na nové argumenty proti vydání do Ruska se rozhodl v ústavní stížnosti vsadit trestaný zločinec Tagir Israpilov, který v České republice neúspěšně žádal o azyl. Cizinec tvrdí, že na ruském území mu kvůli jeho politické minulosti a náboženskému vyznání hrozí pronásledování a nelidské zacházení. Ústavní soud ovšem jeho obavy odmítl jako neodůvodněné.

Ústavní soud, ilustrační foto. Autor: David Baláš

Brno – Proti neudělení azylu v České republice se rozhodl ostře vyhradit Tagir Isralipov. Ruský občan v ústavní stížnosti poukazoval na to, že při jeho vydání do vlasti, o které zažádala ruská prokuratura, mu hrozí pronásledování z politických a náboženských důvodů. Ústavní soud v Brně však dnes rozhodl o tom, že Israpilovi žádné reálné nebezpečí nehrozí. Jeho další osud je nyní v rukou ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, jenž dosud čekal na soudní přezkoumání.

„Ministerstvo vnitra i obecné soudy správně vyhodnotily, že stěžovatel se při návratu do Ruska nemusí obávat porušování lidských práv kvůli své dřívější politické aktivitě a vyznávání islámu,“ uvedla soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková. Podle ní také není možné poskytnout v cílovém státě ochranu osobě, která spáchala závažný zločin.

Šimáčková tím narážela na skutečnost, že Israpilova, jenž se na území Evropské unie pohybuje s přestávkami od roku 2003 a v Německu dvakrát neúspěšně žádal o mezinárodní ochranu, policisté před pěti lety zatkli. V České republice ho soud odsoudil za padělání osobních dokladů. Rusko poté požádalo o vydání muže k vlastnímu trestnímu stíhání, což schválil Městský i Vrchní soud v Praze.

Ústavní soud také řešil, zda stěžovatel může přednést nové argumenty pro udělení azylu až v řízení o správní žalobě poté, co byla jeho žádost zamítnutá ministerstvem vnitra. Když Israpilov napoprvé neuspěl, vytáhl do boje právě s obavami z nelidského zacházení a pronásledování na ruském území. Krajský soud v Praze rozhodl o tom, že nové argumenty vzít v úvahu nemůže, což potvrdil i Nejvyšší správní soud.

Brněnský Ústavní soud však k takovému závěru nedospěl. Podle Šimáčkové opravdu může nastat situace, kdy je možné zmínit další argumenty pro udělení azylu až před soudem. „Musí pro to ovšem existovat relevantní důvod. Za ten se považuje například nepochopení důležitosti některých faktů pro žádost o mezinárodní ochranu, trauma a stud žadatele či pohlaví tlumočníka, které mohlo být pro cizince zábranou se vyjádřit,“ pronesla.

Ačkoliv se tedy Ústavní soud neztotožnil s nálezy obecných soudů, Rusovu stížnost zamítl, protože neshledal vážné důvody, proč Israpilov, který se stejně jako jeho právní zástupce jednání nezúčastnil, své nové argumenty pro udělení azylu nesdělil již správnímu orgánu na počátku řízení.

Israpilov je nyní v pankrácké vazební věznici a čeká na definitivní rozhodnutí ministra Pelikána, který bude mít konečné slovo, zda se Rus vrátí do své vlasti. 

Klíčová slova: azyl, ústavní soud, Tagir Israpilov

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.