17.11.2014 12:10


Aktuálně: Na Malinovského náměstí ukazují lidé červené karty prezidentovi

Autor: Kristýna Dlasková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Oslavy pětadvacátého výročí sametové revoluce jsou příležitostí k vyjádření politických postojů, demonstracím a protestům. Několik stovek lidí svůj názor na prezidenta vyjádřilo symbolickým pozvednutím červených karet na Malinovského náměstí v Brně. Chtějí upozornit na „fauly“ Miloše Zemana, které se v poslední době množí. Obdobný protest se koná i na Národní třídě v Praze.

Brno – Hodinu před polednem zaplnily stovky lidí Malinovského náměstí v Brně, aby protestovaly proti prezidentu Miloši Zemanovi. V jedenáct hodin organizátoři připomenuli „fauly“ prezidenta republiky a všichni účastníci pozvedli červené karty.

Následně se všichni odebrali na náměstí Svobody, kam do připravené krabice vhodili své karty. Krabici organizátoři odešlou na Pražský hrad. Brněnský protest organizují Michaela Suchardová a Šárka Václavíková. Účast na události přislíbilo přes Facebook necelých pět stovek lidí. „Máme dva cíle. Prvním je vyjádřit nesouhlas s tím, jakým způsobem nás zastupuje a reprezentuje pan prezident a upozornit na možné neblahé dopady jeho počínání. Za druhé chceme spojit lidi a inspirovat je ke korektní a slušné diskuzi o současném stavu naší republiky,“ uvádí organizátorky na facebookové stránce události. 

Brňané pozvedli na protest červené karty. Foto: Kristýna Dlasková

S protestem probíhá zároveň podpis petičních archů za odstoupení prezidenta Miloše Zemana. „Překvapilo mě, kolik se sešlo lidí. Já jsem tu s kamarády, všichni jsme znechucení chováním Miloše Zemana. Nechceme čekat na další mezinárodní ostudu,“ řekl student Jan Janda. Iniciátorka Suchardová poznamenala, že měli připravených pět stovek červených karet, které hned zmizely mezi lidmi. „Nesouhlasím s jednáním pana prezidenta Zemana a tak jsem přišla aktivně vyjádřit svůj názor. Pan prezident opakovaně ukázal, že není schopný nás řádně reprezentovat a nepodporuje lidská práva. Myslím, že by se měl vrátit do své chalupy na Vysočině,“ uvedla další z účastnic Hana Morávková.

Stejná akce se dnes koná i v Praze a v Ostravě. Za nápadem stojí hudebník a režisér Martin Přikryl, který tuto akci v Praze pořádá. „Nechtěli jsme zvonit klíči. Nechceme se otáčet dvacet pět let dozadu a využívat protesty, které patří jiné době a jinému klimatu. Symbol červené karty každý zná ze sportu a ví, co znamená,“ vyjádřil se k formě protestu Přikryl. „Věděla jsem, že se v Praze bude konat tato akce a pídila jsem se po tom, zda něco podobného bude i v Brně. Nikdo se k tomu neměl, tak jsem založila na Facebooku událost a organizaci si vzala na starost sama,“ říká hlavní organizátorka brněnského protestu Michaela Suchardová.

 

Dominika Floriánová, Kristýna Dlasková

Klíčová slova: protest, demonstrace, prezident, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.