03.12.2010 19:18


AKTUÁLNĚ: Napoleonští vojáci pochodovali Šlapanicemi

Autor: Tereza Hašková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

První batalion ze Slavkova, tvořený belgickými nadšenci v uniformách z doby Napoleonských válek, dnes odpoledne uctil ve Šlapanicích památku padlých z bitvy u Slavkova.

ŠLAPANICE U BRNA – Belgická skupina v roli Napoleonských vojáků vzdala dnes odpoledne hold padlým vojákům i lékařům, kteří před dvě stě pěti lety ošetřovali raněné v místním kostele. Vojáci v dobových uniformách pochodovali z Masarykova náměstí, přes místní hřbitov, až k památníku Francouzských lékařů. „Chodím se sem podívat každoročně, hlavně kvůli dětem,“ řekla  jedna z přihlížejících Markéta Klíčníková ze Šlapanic.

Vzpomínková akce má neměnný ráz. Tvoří ji například slavnostní salva či kladení věnců k pomníku francouzských lékařů. Pochod doprovázeli vojáci bubnováním a hrou na píšťalu. První batalion ze Slavkova patří k historickým skupinám, které se na událostech patřících k výročí bitvy u Slavkova podílí pravidelně. „Ke Slavkovu jezdí starší z nás už třiatřicátým rokem, takže je vidět, že se nám tu líbí. Většina z nás pochází z městečka Charles-Roi, kousek od Waterloo,“ uvedl Dominique Cereciat, voják ze Slavkovského batalionu, který je současně hráčem na píštalu.

„Je etickým problémem, jak připomínat existenci bitvy, nikdo nechceme slavit válku. Bitva přinesla mnoho utrpení bojujícím i místním obyvatelům, ale mělo to i ten efekt, že se zrodilo přátelství mezi námi a nadšenci z Belgie,“ uvedl organizátor akce a starosta Šlapanic Jaroslav Klaška.

Letošní vzpomínkové akce připomínají 205. výročí bitvy u Slavkova, nazývané také Bitva tří císařů. Před více než dvě stě lety se zde střetlo vojsko francouzského císaře Napoleona a spojená vojska rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I. Vítězství Francouzů bývá přičítáno Napoleonovu strategickému vedení bitvy.

O rekonstrukci bitvy u Slavkova se dočtete zde. O jarmarku lidových řemesel v rámci výročí bitvy čtěte zde.

 

Klíčová slova: výročí bitvy u Slavkova, pieta, napoleonští vojáci

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.