10.12.2017 13:19


AKTUÁLNĚ: Nové jízdní řády zrychlí dopravu

Autor: Kristýna Čermáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Od neděle 10. prosince platí nové jízdní řády jak u Českých drah, tak i u hromadné městské dopravy v Brně. Na nádraží od rána zmatky nenastaly, změny se totiž týkají především nově přidaných spojů. Cestující tak mohou být překvapeni pouze proto, že nemusí čekat na vlak hodinu, ale jen pár minut. U městské dopravy už pár zmatených cestujících ráno pobíhalo a hledalo svůj spoj, který jel pod jiným číslem.

Na první pohled se na nádraží nic nezměnilo. Foto: Kristýna Čermáková

Brno – Tradiční změna jízdních řádů pro celý následující rok proběhla v noci ze soboty na neděli 10. prosince.  Většina velkých dopravců změnila své linky právě o víkendu, kdy není takový tlak ze strany pasažérů. V pondělí už začnou pracující i studenti cestovat novými spoji. Kromě vlaků se rozhodl brněnský magistrát změnit i dopravu ve městě. Až na pár zmatených cestujících celá změna proběhla v klidu a bez zmatků.

Autobusy, trolejbusy i tramvaje budou mít několik posílených spojů a vznikne i nová linka. Při loňské změně se velké množství zastávek přidalo do skupiny na znamení. Městský magistrát to odůvodnil ekologickým řešením, protože pokud na zastávce nestojí čekající cestující, autobus nebo jiný dopravní prostředek, nebude muset zastavovat. Díky tomu se dají lépe dohnat případná zpoždění a způsobuje to menší spotřebu energií. Změna se očividně osvědčila a tak letos takových zastávek přibude.

Co se týče vlaků, hlavním tématem letošní aktualizace je zrychlení. Většinu letošního roku byly po celém Jihomoravském kraji kvůli opravě a inovaci tratí výluky. Od 10. prosince se přes daná místa bude projíždět mnohem rychleji, a tak se čas na trati pro mnoho vlaků zkrátí. Například cesta z Hodonína do Brna bude až o deset minut kratší. Většina stávajících linek bude mít navíc posílené především ranní a večerní spoje.

Pro většinu studentů dojíždějících z Prahy je novinkou ranní i večerní spoj mezi Prahou a Břeclaví. „Konečně budu moci jezdit i později večer, v Praze přestupuji, a tak se spoj navíc vždycky hodí,“ okomentovala nový jízdní řád studentka Helena Hřebcová.

Klíčová slova: brno, doprava, jizdny rady

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.