12.03.2018 18:01


AKTUÁLNĚ: Obce a kraje musí hospodařit efektivněji. Ústavní soud potvrdil rozpočtová pravidla

Autor: Michaela Dvořáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Návrh 64 senátorů na zrušení takzvané dluhové brzdy regulující hospodaření obcí a krajů dnes zamítl Ústavní soud. Senátoři v něm namítali, že předmětná zákonná úprava je protiústavní, protože porušuje právo územních celků na samosprávu. Dle jejich názoru mohou přijatá pravidla vést ke znemožnění větších investic v některých obcích a krajích. 

Ústavní soud zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení pravidel upravujících hospodaření obcí a krajů. Foto: Michaela Dvořáková.

Brno – Rozpočtová pravidla upravující hospodaření obcí a krajů přijatá v roce 2016 zůstanou platná. Ústavní soud dnes zamítl návrh na zrušení zákonných ustanovení podaný dvěma třetinami senátorů. Obce a kraje tedy musí hospodařit efektivněji. Nemohou například schválit schodkový rozpočet, pokud bude výše jejich dluhu dosahovat šedesáti procent průměrných příjmů za poslední čtyři roky, anebo pokud bude výše dluhu všech veřejných institucí dosahovat pětapadesát procent HDP.

V tom senátoři a představitelé Svazu měst a obcí shledávají zásah do práva na samosprávu a práva hospodařit s vlastním majetkem. „Ústavní soud si myslí, že je rozumný trend žít na tolik, na kolik máme, a nevypůjčovat si na své aktivity z jiných zdrojů,“ komentuje nicméně rozhodnutí soudce Jan Musil. 

Představitelé měst a obcí dlouhodobě poukazovali na riziko, že dluhová brzda může v menších obcích vést ke znemožnění větších investic. To však Ústavní soud odmítl s odůvodněním, že zákonná úprava pouze požaduje omezení dluhu a nezapovídá jeho vytváření.

Podle názoru soudu je přijatá úprava v souladu s evropskou legislativou. Podotýká, že veřejné prostředky obcí a krajů jsou se státním rozpočtem vzájemně provázány, a proto je regulace přijatelná. Pokud budou územní celky rozpočtová pravidla porušovat, mohou nicméně přijít i o příjmy z podílu na daních. 

„Rozhodnutí respektujeme, jsme z něho ale zklamání,“ uvádí předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil, který návrh inicioval. „Pro mě je ale zároveň motivací, abychom zkusili v Parlamentu připravit novelu, kterou bychom ty největší nedostatky odstranili,“ nastiňuje další plány. Už při projednávání zákona v roce 2016 jej Senát odmítl, poslanci však horní komoru přehlasovali.

Klíčová slova: Ústavní soud, rozpočtová pravidla, územní samosprávné celky, Senát

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.