05.12.2016 13:49


Aktuálně: Průměrná hrubá mzda vzrostla meziročně o 4 procenta

Autor: Kateřina Chládková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Průměrná hrubá mzda vzrostla ve třetím čtvrtletí roku 2016 o 4,5 procenta. Po odečtení růstu spotřebitelských cen se výdělek reálně zvýšil o 4 procenta na současnou průměrnou mzdu 27 220 korun. Informoval o tom dnes ráno Český statistický úřad (ČSÚ).

Podle ČSÚ zažívá česká ekonomika vrcholné období. Ilustrační foto: Kateřina Chládková.Brno – Průměrná hrubá nominální mzda meziročně vzrostla o 4,5 procenta. Ve třetím čtvrtletí letošního roku se průměrná mzda zvýšila o 1 170 korun proti stejnému období loni. Po odečtení růstu spotřebitelských cen (o 0,5 procenta) se tedy průměrná mzda zvýšila o celá 4 procenta. Data dnes ráno zveřejnil Český statistický úřad. Podle statistiků zažívá česká ekonomika vrcholné období. Nezaměstnanost klesla na 4 procenta. „V mnoha oblastech docházelo k nedostatku pracovní síly, což tlačilo na růst mezd, neboť zaměstnavatelé o ni museli soutěžit mezi sebou,” píše v analýze statistik Dalibor Holý.

Za rok 2016 se průměrná mzda meziročně zvýšila o 4,3 procenta, tedy 1 101 korun. Reálná mzda vzrostla o 3,9 procenta. Průměrná mzda je statistický údaj, neodpovídá výplatě jednotlivých zaměstnanců. Podle statistiků ČSÚ si na průměrnou mzdu stále nedosáhnou dvě třetiny zaměstnanců. Oproti tomu medián, tedy prostřední hodnota všech mezd seřazených podle výše, odpovídá ekonomické realitě mnohem víc. Není ovlivněn výší mzdy nejlépe placených zaměstnanců. Medián oproti stejnému období loni vzrostl ve třetím čtvrtletí o 5,1 procenta. Jeho současná celková hodnota je 23 527 korun, u mužů je medián výrazně vyšší – 25 720 korun, u žen potom 20 961 korun.

Průměrná mzda roste dlouhodobě s výjimkou roku 2013, kdy došlo k nepatrnému poklesu. Letos průměrná hrubá mzda poprvé překročila hranici 27 tisíc korun, Česko se tak dostává na úroveň let před ekonomickou krizí. Oproti druhému letošnímu čtvrtletí vzrostly platy po očištění od sezónních vlivů o 1,1 procenta. Očištění se podle Holého musí provádět například kvůli prázdninám, kdy zaměstnavatelé vyplácejí méně odměn. Data jsou předběžná, přesnější informace uvede ČSÚ v březnu.

Klíčová slova: průměrná mzda, Český statistický úřad, medián

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.