19.05.2016 22:18


Aktuálně: Ruské vězně svědomí podpořili aktivisté v Lužánkách

Autor: Zuzana Pekárková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Boj za dodržování lidských práv v Rusku a za propuštění nespravedlivě vězněných aktivistů podpořili dnes odpoledne dobrovolníci i kolemjdoucí v Lužánkách. Akci s názvem Zápas Rusko versus lidská práva uspořádali v Brně zástupci organizace Amnesty International. Kolemjdoucí měli možnost podepsat petice, a zasadit se tak o propuštění ruských vězňů svědomí. V závěru odpoledne pak vytvořili i živý obraz.

Audio

    O kampaňi Rusko versus lidská práva a vězních svědomí, o jejichž propuštění usiluje, hovoří členka brněnské Amnesty International Nela Armutidisová.
         
    Autor: Zuzana Pekárková

Rusko vs. lidská práva (Foto:Zuzana Pekárková)

Brno – Podporu ruským obhájcům lidských práv a svobody slova vyjádřili aktivisté i kolemjdoucí v brněnských Lužánkách. Lidé měli dnes odpoledne příležitost podepsat petici za propuštění tří vězňů svědomí. Jedná se o jedince nespravedlivě stíhané v důsledku nepříznivé lidskoprávní situace na území Ruska. Ve sportovním oblečení a s transparenty nesoucí heslo Jsme v jednom týmu vytvořili účastníci v závěru odpoledne živý obraz. Fotografie spolu s podepsanými peticemi zašlou následně pořadatelé ruské vládě. Kampaň, kterou zaštiťuje organizace Amnesty International se v těchto dnech koná po celém světě. V Česku se lidé mimo Brna sešli i v Praze a Českých Budějovicích.

Pomyslný zápas s názvem Rusko versus lidská práva se uskutečnil při příležitosti Mistrovství světa v hokeji, které se právě odehrává v Moskvě a Petrohradě. „Celý svět teď upíná svou pozornost právě k Rusku, rádi bychom proto upozornili na porušování lidských práv, ke kterému v zemi dochází,” vysvětlila členka brněnské Amnesty International Nela Armutidisová.

Rusko vs. lidská práva (Foto:Zuzana Pekárková)

Hlavním cílem kampaně je zasadit se o propuštění dvou nespravedlivě vězněných žen a jednoho muže. Prvním z vězňů svědomí je Ildar Dadin, který již delší dobu podporuje komunitu lidí s menšinovou sexuální orientací či pohlavní identitou a ruské hnutí za lidská práva. Provinil se účastí na poklidném shromáždění, za kterou byl na základě nového zákona odsouzen ke dvěma a půl letům vězení. Právnička Darja Poljudová byla stíhána za výroky na sociálních sítích, ve kterých kritizovala vládu Vladimíra Putina a postup Ruska na Ukrajině. Odsouzena je ke dvěma letům vězení. Ústřední postavou posledního případu je Natálie Šarinová. Bývalou ředitelku státní moskevské Knihovny ukrajinské literatury soudce viní za údajnou distribuci extremistické literatury. Podle některých informací je však možné, že tyto knihy do bytu Šarinové podstrčili sami vyšetřovatelé.

Hrozí jí až pět let vězení. Ohledně šancí na propuštění ruských vězňů zůstávají zástupci Amnesty International optimističtí. „Naše mezinárodní petiční akce mají úspěšnost okolo čtyřiceti procent. Je tak vcelku velká naděje, že by se nám mohlo podařit případ alespoň jednoho z vězňů úspěšně vyřešit,“ uvedla Armutidisová.

Rusko vs. lidská práva (Foto:Zuzana Pekárková)

Svým podpisem dnes podpořil ruské obhájce lidských práv i Karel Sládek. Situace v Rusku se nás podle jeho názoru přímo dotýká, ač si to možná neuvědomujeme. A neměli bychom jí proto ignorovat. „Problém je v tom, že Rusové jsou hodně velký národ, který má obrovský vliv na celosvětovou politiku. Stejně jako na samotnou Evropu, se kterou obchoduje. Takže i když třeba Severní Korea je také hodně radikální, nemá to na nás takový dopad. Pokud v Rusku není demokracie, zásadně to ovlivní i situaci u nás,” zamýšlel se Sládek.

Kampaň za dodržování lidských práv v Rusku potrvá až do konce letošního Mistrovství světa v ledním hokeji. Zájemci mohou do té doby připojit svůj podpis i online, a to na webových stránkách Amnesty International. Podporu ruským vězňům svědomí již tímto způsobem vyjádřilo více než tři tisíce lidí.

Klíčová slova: Amnesty International, vězni svědomí, Rusko, lidská práva, svoboda slova

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.