18.04.2019 19:05


Aktuálně: Samosprávu Moravě, skandovali příznivci Moravského zemského sněmu před budovou Ústavního soudu

Autor: Kamila Jablonická | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ve čtvrtek krátce po čtvrté hodině odpoledne se na Moravském náměstí v Brně udál neobvyklý happening. Členové Moravského zemského hnutí na sebe upoutali pozornost vlajkami, zpěvem moravských písní a projevy.

Autor: Kamila Jablonická

 

Brno – Navázat na historickou tradici moravské samosprávy  to bylo hlavním heslem čtvrtečního happeningu Moravského zemského hnutí na Moravském náměstí. Jeho účastníci výjadřili potřebu obnovit Moravský zemský sněm, který přestal fungovat na počátku první světové války. Ve svých projevech se vystupující dotkli ale i jiných témat, jejichž styčným bodem byl silný moravský patriotismus.

Akce začala krátce po čtvrté hodině, kdy na provizorním pódiu nedaleko sochy moravského markraběte Jošta zahrál tradiční písně Brněnský čárový orchestr. U mikrofonu se vystřídali zástupci Moravského zemského hnutí, mezi nimiž byl i předseda Ondřej Hýsek a lídr kandidátky hnutí do nadcházejících voleb do Evropského parlamentu Vladan Ševčík.

Řečníci zdůraznili především historickou stránku věci a poukázali na to, že Praha ne vždy rozhoduje ve prospěch Moravy. „Brno je úspěšné prosperující město. Praha Brno potřebuje, Brno Prahu ne,“ řekl místopředseda hnutí Pavel Trčala. Zároveň vyjádřil lítost nad odlivem mladých lidí do hlavního města a také apeloval na přítomné, aby šířili povědomí o Moravě i v zahraničí.

Pořadatelé pozvali i zahraniční hosty. Před lidmi promluvila v angličtině prezidentka Evropské svobodné aliance Lorena López de Lacalle z baskické strany Eusko Alkartasuna. „Respekt k diverzitě je klíč,“ řekla politička. V projevu se dále zaměřila na potřebu společné péče o životní prostředí a vodní zdroje bez ohledu na region. Na Moravském náměstí pronesla několik slov i viceprezidentka strany usilující o autonomii Slezska Marta Bainkaová. Podle  Bainkaové je budoucnost Evropy v menších samosprávách než ve velkých státech, které ve finále nereprezentují nikoho. Jako poslední vystoupil slovenský Maďar Fehér Csaba z Maďarské křesťanskodemokratické aliance. Csaba připomněl politický útlak, jemuž podle jeho slov v dobách Československa čelila ze strany Prahy i maďarská menšina na Slovensku.

Na závěr happeningu se několik lidí přesunulo z Moravského náměstí před budovou Ústavního soudu. Tam se nechali za pokřiku "Samosprávu Moravě!" vyfotit s písmeny tvořící nápis "Vraťte nám sněm".

Moravské zemské hnutí událost využilo také k představení svého volebního programu. Jde o uskupení zformované v loňském roce. Hnutí založili bývalí členové strany Moravané, jimž se nelíbila spolupráce se Stranou přímé demokracie. 

Klíčová slova: Moravský zemský sněm, Moravská zemská strana, happening, Morava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.