28.02.2020 15:12


Aktuálně: Soud vynesl rozsudek v případě bývalého pražského imáma, výsledek však není pravomocný

Autor: Andrea Řepková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Městský soud v Praze rozhodl v případě bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha.  Ten, spolu se svým bratrem a švagrovou, čelil obvinění z podpory a financování syrské teroristické skupiny Fronty an-Nusrá. Dnes byl ze všech obvinění usvědčen a odsouzen k deseti rokům odnětí svobody ve věznici se zvýšenou ostrahou. Kvůli okamžitému odvolání ale rozsudek není pravomocný.

Praha - Za podporu syrské teroristické skupiny Fronty an-Nusrá, později známé jako Džabhat Fatah aš-Šám, byl bývalý pražský imám odsouzen k deseti rokům ve vězení se zvýšenou ostrahou. Dnes v poledne o tom rozhodl Městský soud v Praze. „S výsledkem jsem spokojen, bylo rozhodnuto dokonce o vyšším trestu, než jaký jsem navrhoval,“ sdělil státní zástupce Marek Bodlák.

Obviněný Sámer Shehadeh přichází do soudní místnosti v doprovodu ozbrojené eskorty

Současně byl odsouzen i Shehadehův bratr Omar, kterému byl vyměřen trest jedenácti let odnětí svobody a švagrová Fátima Hudková, jejíž trest by měl činit šest let ve věznici s ostrahou. Oběma podle obžaloby Shehadeh pomohl odcestovat do Sýrie, kde vstoupili a aktivně se podíleli na fungování tamější teroristické organizace. „Matce Fátima řekla, že v prvé řadě jela do Sýrie, aby se zapojila do džihádu, nikoliv aby se vdala,“ uvedla předsedkyně soudního senátu Kateřina Radkovská. Před soudem dnes stanul pouze někdejší pražský imám, kterého policie zadržela v Jordánsku v roce 2018. Na zbylé dva obžalované je vydán zatykač a jsou stíháni jako uprchlí.

Finanční podporu i pomoc stát se součástí teroristické organizace svému bratrovi a jeho ženě Shehadeh nepopřel. Důkazy svědčí o tom, že se Shedaheh několikrát snažil o shromáždění finančních prostředků, které posílal do teroristické organizace skrze prostředníka na Slovensku. Celková suma, kterou vybral od české a slovenské muslimské komunity, se vyšplhala na více než půl milionu korun. Shehadeh uvedl, že svůj čin za trestný nepovažuje, jelikož neuznává syrskou vládu a organizace pro něj není teroristickou. Také rozhodnutí českého soudu dle svých slov nepovažuje za podstatné, jelikož české soudnictví nerozhoduje podle práva šaría. „Alláh je pro mě jediným zákonodárcem,“ odvětil Shehadeh během hlavního líčení.

Vzhledem k okamžitému odvolání ze strany obhajoby se však rozsudek stává nepravomocným a další postup řízení převezme Vrchní soud v Praze. „S rozsudkem nesouhlasím, účast pana obžalovaného Sámera Shehadeha v syrských bojích podle mě nebyla prokázána,“ řekl obhájce Adam Kopecký.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.