09.04.2019 22:25


Aktuálně: Staníkovy nenávistné výroky potrestal soud podmínkou a pokutou

Autor: Vojtěch Kousal | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Bývalý člen a tajemník SPD Jaroslav Staník dostal od soudu roční podmínečný trest a pokutu sedmdesát tisíc korun za nenávistné výroky na adresu Romů, Židů a homosexuálů. Ty podle několika svědků pronesl v opilosti během oslav po sněmovních volbách v říjnu 2017. Staník odmítá, že by výroky myslel vážně, a proces označil za útok na svobodu slova. Rozhodnutí není pravomocné, obě strany si ponechaly lhůtu na odvolání.

Jaroslav Staník (napravo) se svým obhájcem před vynesením rozsudku (zdroj: Vojtěch Kousal)

Praha – Bývalý tajemník SPD je obviněný z podněcování nenávisti vůči menšinám kvůli svým výrokům z  24. října 2017. Podle státní zástupkyně Zuzany Beňové Staník pod vlivem alkoholu prohlásil, že „buzeranti a lesby jsou nemoc a měli by se střílet již po narození”. Dále měl také říct, že homosexuálové, Romové a Židé patří do plynu.

Podmínečný trest odnětí svobody na jeden rok s dvouletým odkladem a pokutu ve výši 70 tisíc korun odůvodnila soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová tak, že svoboda slova má své meze. Tím, že slova zazněla z úst tajemníka hnutí, mohla mít větší dopad, než kdyby je pronesl někdo jiný,” dodala.  Stejný trest navrhovala také státní zástupkyně Beňová, jelikož považovala výpovědi svědků za dostatečné k prokázání viny.   

Staník vinu popřel. „Jedná se o kauzu s cílem poškodit nejen mě, ale i celou SPD,” řekl u soudu. Dále vyjádřil své pochyby o průběhu řízení a také sdělil podezření, že se jedná o snahu státu zastrašit občany potlačováním svobody projevu. 

Během úterního jednání vystoupil jako svědek poslanec Ondřej Benešík z KDU-ČSL. Už dříve k případu vypovídali bývalí poslanci Úsvitu Marek Černoch a Martin Lank nebo bývalá ministryně práce a sociálních věcí Micheala Marksová z ČSSD. Králová v tomto případu udělila stejný trest už loni v červenci. S tím však obviněný nesouhlasil, proto došlo na hlavní líčení.

Klíčová slova: soud, Staník, SPD, Králová, svoboda slova

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.