24.04.2019 19:08


Aktuálně: Svědci přestřelky mezi trenérem plavání a rodičem vypovídali u soudu. Jejich výpovědi se místy lišily

Autor: Veronika Nováková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Krajský soud v Brně dnes do odpoledních hodin projednával případ loňské potyčky na Náměstí Svornosti v brněnských Žabovřeskách mezi trenérem plavání a rodičem jednoho z žáků, která skončila střelbou. Obžalovaný je otec, který vyvolal konflikt a následně vytáhl svou legálně drženou zbraň proti trenérovi a dvakrát z ní vystřelil. Ke konfliktu se dnes vyjádřilo několik svědků. Jejich výpovědi se však rozcházely. Soud odročil hlavní líčení na 20. června.

Krajský soud v Brně projednával svědectví v případu Zdeňka Poláka, který se loni dostal do konfliktu s trenérem plavání. Foto: Veronika Nováková

Brno – K objasnění potyčky mezi trenérem Petrem Haškem a otcem Zdeňkem Polákem měly pomoci výpovědi svědků. Těmi se dnes zabýval v dopoledních hodinách Krajský soud v Brně. Mnohé jejich informace se však značně lišily a soud byl následně odročen na 20. června.

Incident mezi muži se stal loni 20. března na náměstí Svornosti v brněnských Žabovřeskách, kam Zdeněk Polák vedl syna na trénink plavání. Nelíbilo se mu, že nechtěli pustit jeho syna do budovy školy, a tak začal vulgárně nadávat. Děti, které jdou na plavání, musí totiž podle vrátné ze školy čekat venku na svého vedoucího kurzu. Jelikož se měsíc zpátky stala podobná situace, kdy se otec snažil přes zákaz vstoupit do budovy a vulgárně přitom napadl vrátnou, rozhodl se trenér plavání Petr Hašek zakročit a muže usměrnit.

Původně slovní potyčka se změnila v momentě, kdy se otec zastavil nedaleko od školy a dvakrát vystřelil ze své legálně držené zbraně. Když se muže Hašek snažil zpacifikovat, povedlo se mu zmocnit zbraně. Následně na Poláka dvakrát vystřelil a způsobil mu vážná zranění v oblasti hrudníku.

Tento případ je bizardní v tom, že obžalovaný je současně i poškozeným a naopak. V souvislosti s potyčkou na náměstí Svornosti byly podány dvěma státními zástupci dvě žaloby. Polákovi hrozí za pokus o vraždu až osmnáct let vězení a Haškovi za pokus o zabití až deset let. Nyní se projednává obžaloba Zdeňka Poláka, jednání s druhým obžalovaným se bude konat později.

Svědci vypovídají, ale příběhy se liší

U soudu dnes vypovídalo šest svědků. Incident začal podle několika z nich tím, že otec chtěl, aby jeho syn šel do školy, protože měl plavání. Vrátná jej však nechtěla pustit dovnitř, a tak se chlapec několikrát k otci vracel, že už nikam nejde, protože se bojí. Otce to rozčílilo, a tak začal sprostě nadávat. V tom momentu se do situace zapojil trenér Petr Hašek a svižným tempem se vydal k Polákovi. Ten na něj však vytáhl zbraň. „Nemířil na hlavu, ale spíše k nohám. Mě a dceru trochu vyděsilo, jak na něho mířil, ale Haška to nezastavilo a pokračoval dál. Polák přitom couval a pořád mířil do země. Když Hašek přišel blíž, Polák se dal na ústup“ popsal událost svědek, který vedl dceru do plavání a byl v bezprostřední blízkosti konfliktu.

Zde se však některé informace rozcházejí. Podle svědka, který byl v té době se svým synem a ženou na pískovišti, běželi muži společně a oba drželi v běhu zbraň. „Slyšeli jsme křik a viděli jsme odbíhající lidi od školy s rukama nad hlavou. Ty jdeš na mě se zbraní, křičel jeden z mužů. Pak zazněly výstřely,“ popsal událost. Hašek se podle něj snažil muži bránit ve střelbě a držel mu zápěstí, takže jedna rána vyšla kolmo a druhá šikmo do vzduchu. Hašek následně Poláka zpacifikoval a sám dvakrát vystřelil. „Trenér po střelbě sebral zbraň a odešel s ní zpátky do školy,“ uvedl svědek.

Tuto informaci potvrdila i svědkyně, která ten den měla fotit ve spolupráci s trenérem děti, které chodí do plaveckého kurzu. Byla u začátku konfliktu i při Haškově návratu do školy. „Jakmile jsem uslyšela výstřely, nahnala jsem děti do školy. Když se Petr vrátil, ptala jsem se, co se stalo. Odpověděl, že nic a ať jdeme fotit. Zeptala jsem se také, proč má na sobě krev. Řekl mi, že ten pán po něm střílel,“ popsala situaci po střelbě.

Na základě znaleckého psychologického posudku, který si nechal soud vypracovat, vyplynulo, že Polák špatně interpretuje jednání lidí, hranice správného chování, ale v běžném životě není agresivní. Pokud se však ostatní nechovají podle něj, má sklon k agresivním výbuchům.

Polák s touto charakteristikou nesouhlasí, a proto poskytl soudu nový posudek. „Tehdy jsem říkal panu psychologovi, že jsem na tom hodně špatně, protože jsem se sotva vyplazil z nemocnice a všechno bylo nejisté. Proto nový posudek od někoho, kdo mě dlouhodobě zná,“ objasnil.

Rozsudek zatím nebyl vynesen. „Hlavní líčení se odročuje na 20. června,“ uvedla předsedkyně senátu Andrea Svobodová. V případě odsouzení hrozí muži až osmnáctileté vězení.

Klíčová slova: soud, střelba, Žabovřesky, Náměstí Svornosti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.