11.04.2019 12:07


Aktuálně: Třiadvacetiletý muž byl za vraždu otce obžalován na dvanáct a půl roku

Autor: Martina Homoláková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Mladý muž podruhé předstoupil k soudnímu jednání, obžalován je z vraždy svého otce. Za úmyslné zabití je odsouzen k dvanácti a půl roku vězení. Svého činu u soudu litoval. Proti rozsudku se na místě odvolal.

Krajský soud v Brně

Brno – Mladý muž Michal U. obžalovaný z vraždy svého otce znovu vypovídal na krajském brněnském soudě. Svou oběť nejprve zpacifikoval čtyřmi údery pánvičkou a poté jej minimálně osmi ranami ubodal nožem. Za úmyslné usmrcení byl odsouzen soudem k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dvanáct a půl let. Proti rozsudku se na místě odvolal.

Otec obžalovaného byl psychicky nemocný a zároveň silně závislý na lécích. Reakce obžalovaného byla podle soudu vyústěním nahromaděného hněvu a strachu z otce, se kterým už od dětství neměl dobrý vztah. Obě znalkyně se shodly, že obžalovaný nemá žádnou posttraumatickou poruchu ani psychickou nemoc. Při vyšetřeních u něj byla zjištěna psychosociální nevyzrálost. „Obžalovaný je vinen z úmyslného usmrcení a odsuzuje se k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dvanáct a půl let,“ pronesla rozsudek předsedkyně soudního senátu Andrea Svobodová. Odsouzený vůči rozsudku podal odvolání. V případě výkonu trestu bude umístěn do věznice se zvýšenou ostrahou.

Když si Michal U. svůj čin uvědomil, projevily se u něj sebevražedné tendence. „Obžalovaný měl v úmyslu skočit pod vlak, ale poté si vzpomněl na svou matku, se kterou má velmi blízký vztah a potřeboval vysvětlit proč a jak k vraždě došlo,“ přiblížila soudní znalkyně z oblasti psychiatrie Milena Zimová. 

„Obžalovaný nedostudoval ekonomicky zaměřenou vysokou školu, pak se snažil najít si práci. Na pohovoru byl ale odmítnut a jeho zájem o zaměstnání opadl. Nakonec tedy zůstal doma ve společnosti psychicky nemocného otce,“ uvedla vyslechnutá soudní znalkyně Milena ZimováTato znalkyně naopak během psychiatrického vyšetření zjistila u obžalovaného smíšenou poruchu osobnosti, která měla za následek zvýraznění paranoidních a schizoidních rysů.

Podle soudní znalkyně z oblasti psychologie Beaty Nour Mohammadi obžalovaný během vyšetření neprojevoval nad událostí lítost, nýbrž úlevu. Za vraždu nepřebíral zodpovědnost. „Obžalovaný se vnímá jako oběť celé situace. Od dětství měl od otce odstup a vnímal ho jako člověka, který vytvářel v rodině atmosféru nepohodlí,“ upřesnila znalkyně. 

„Byť byly znalecké posudky spíše v prospěch obžalovaného, jsem přesvědčený, že jeho jednání naplňuje skutkovou podstatu obvinění z vraždy,“ vyjádřil se státní zástupce Ivan Hrazdira. Dodal, že obžalovaný vypovídal u soudu vyhýbavě anebo pokaždé jinak. „Přestože měl z otce strach, tak i po údery pánvičkou, kterými jej zpacifikoval, sebral nůž a osmi ranami jej ubodal,“ řekl státní zástupce Ivan Hrazdira. Při zásahu policie bylo navíc zjištěno, že nůž byl zabodnut atypicky ostřím nahoru. „Činu je mi upřímně líto,“ řekl před soudem obžalovaný muž.

Klíčová slova: soud, vražda, otcovražda

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.