03.04.2012 16:16


Aktuálně: Učme děti finanční gramotnosti, shodli se odborníci

Autor: Petra Svitavská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

O příčinách a důsledcích zadlužení sociálně slabých lidí dnes diskutovali odborníci z různých oborů v prostorách brněnského romského střediska DROM. Na konferenci řešili, jak zadlužení předcházet i jak ho řešit. Mezi nápady se objevil například návrh na zavedení výuky finanční gramotnosti na školách.

Brno Diskuzi o rizicích nadměrného zadlužování sociálně slabých lidí vedlo dnes dopoledne v Brně asi dvacet expertů. Konference Nadměrné zadlužení jako zdroj sociálního napětí ve společnosti se zúčastnili například policisté, učitelé základních škol a úředníci ze sociálního odboru. Nechyběli ani zástupci neziskových organizací, jako je IQ Roma servis, Armáda spásy či romské středisko DROM, v jehož sídle se akce konala.

Konference se zúčastnilo okolo dvaceti odborníků z různých oblastí. Foto: Petra Svitavská

„Naším cílem je připravit tým kvalifikovaných lidí, kteří mohou působit na potenciální problémové skupiny,“ vysvětlila jedna z organizátorek diskuze ekonomka Iva Šmídová ze sdružení Marisa, které se zabývá finanční gramotností rodin.

Účastníci diskutovali zejména o řešení a prevenci nadměrného zadlužování. Kromě propagačních letáčků navrhli také vytvořit počítačový program pro přehledné vyhledávání neziskových organizací, na které se lidé mohou v případě potíží s penězi obrátit.

Diskutující se shodli na nutnosti začít s výukou finanční gramotnosti už na druhém stupni základních škol. Děti by se kupříkladu učily o tom, na co si dát pozor při podepisování smluv a vyhledávání půjček. Vznikl také nápad vytvořit stolní hru, která by lidem pomáhala řešit krizové situace.

Myšlenku zaměřit výuku o penězích prakticky ocenil vyučující z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Jan Motal. „Je třeba lidi oslovit s něčím, co v praxi skutečně využijí. Teorie nikomu moc neřekne,“ poznamenal Motal.

Jedním ze základních faktorů, které přispívají ke zadlužování, je podle účastníků konference tlak médií. „Rada pro reklamu sice řeší spoty, kde je někdo do půl těla svlečený, ale naší problematikou se příliš nezabývá. Přitom já osobně považuji manipulativní reklamy za nemravné,“ zdůraznila Šmídová. Podle ní reklamy často vyvolávají umělé potřeby, kvůli kterým si lidé půjčují třeba na dovolenou nebo na vánoční dárky.

Podobného názoru byl také Ladislav Nevrkla z pohořelického Domu na půl cesty. „U našich klientů je finanční negramotnost velikým problémem. Často si koupí něco nepotřebného či nevýhodného jen proto, že jim to někdo vnutil. Někteří jsou schopni za měsíc rozházet všechny peníze,“ uvedl Nevrkla.

Ze všech nápadů a podnětů, které se v diskuzi objevily, chtějí organizátoři vytvořit sborník. Celá konference trvala více než čtyři hodiny. „S výsledkem diskuze jsem velmi spokojená. Přinesla mnoho podnětných nápadů a připomínek,“ uzavřela jedna z organizátorek Denisa Šmídová.

Klíčová slova: zadlužování, konference, neziskové organizace, finanční gramotnost, dluhy, reklama

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.