10.04.2019 16:36


Aktuálně: Ústavní soud vyhověl stížnosti. Komunálními volbami ve Strakonicích se bude opět zabývat Krajský soud v Českých Budějovicích.

Autor: Hana Podhorná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ústavní soud vyhověl stížnosti hnutí Strakonická veřejnost. Komunálními volbami ve Strakonicích se tak bude znovu zabývat Krajský soud v Českých Budějovicích. Ten původně rozhodl, že volby ve Strakonicích jsou neplatné z důvodu znemožnění svobodné soutěže jednotlivých politických subjektů. Podle stížnosti neúspěšného kandidáta Karla Jánského do zastupitelstva totiž došlo ke zvýhodnění Strakonické Veřejnosti v radničním zpravodaji i na výlepových plochách.

Ústavní soud v Brně vyhověl stížnosti. Volbami se bude opět zabývat Krajský soud v Českých Budějovicích

Brno – Ústavní soud dnes zrušil rozhodnutí Krajského soudu v Českých Budějovicích opakovat komunální volby ve Strakonicích. Stejně tak zrušil i rozhodnutí ministra vnitra o vyhlášení opakovaných komunálních voleb. Kromě hnutí Strakonické veřejnosti podali ústavní stížnost také rada města Strakonice, město Strakonice a současný starosta Mgr. Břetislav Hrdlička. Soud ale všechny stížnosti odmítl.

Hnutí Strakonická Veřejnost v čele se současným starostou města Břetislavem Hrdličkou získala v říjnových volbách minulého roku 51,1 procenta hlasů. Výsledek jí zajistil šestnáct mandátů v celkem dvaceti jedna členném zastupitelstvu.

Krajský soud v Českých Budějovicích vycházel při rozhodování z algoritmu Nejvyššího správního soudu, nicméně opomenul změny zákona, které vyžadují hrubé ovlivnění. Potenciální vliv výsledků voleb nestačí. „Výsledkům Krajského soudu není, co vytknout. Otázkou zůstává, do jaké míry měly tyto porušení pravomocí reálný vliv na výsledek voleb. To je v kompetenci Krajského soudu v Českých Budějovicích,“ prohlásil soudce.

Nyní město hospodaří s omezeným rozpočtem i pravomocemi. „Politické provizorium nás nijak neomezuje, horší je to finanční. Přišli jsme o možnost žádat o desítky milionů korun v dotacích. S rozhodnutím soudu jsem ale spokojený. Volební kampaň nejsou jen plakáty, jsou to i sociální sítě. Tam byla masivní reklamní kampaň proti naší straně a u soudu z ní nezaznělo vůbec nic,“ okomentoval rozhodnutí Ústavního soudu současný starosta Mgr. Břetislav Hrdlička.

Krajský soud momentálně není vázaný lhůtou do kdy má platnosti voleb města Strakonice rozhodnout.  

Klíčová slova: Ústavní soud, Strakonice, volby, zastupitelstvo

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.