10.12.2018 20:07


Aktuálně: Ústavní soud vyhověl stížnosti muže, který byl nedobrovolně držen v psychiatrické léčebně

Autor: Kristina Křivková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ústavní soud dnes rozhodl o ústavní stížnosti muže, který byl držen v Psychiatrické nemocnici Bohnice. Stěžovatel se na Ústavním soudu domáhal zrušení usnesení Obvodního soudu pro Prahu 8, Městského soudu v Praze a Nejvyššího soudu. Ústavní soud jeho stížnosti vyhověl. 

        

Brno – Ústavní soud rozhodl v pondělí 10. prosince o případu muže, který byl v roce 2014 držen v Psychiatrické nemocnici Bohnice proti své vůli. Soud ústavní stížnosti hospitalizovaného muže vyhověl a zrušil tím všechna dosavadní usnesení Obvodního soudu pro Prahu 8, Městského soudu v Praze a Nejvyššího soudu. Celý proces bude znovu přezkoumán ve spolupráci s nezávislým soudním znalcem.

Muže přijala Psychiatrická nemocnice Bohnice v říjnu 2014 bez jeho písemného souhlasu. O hospitalizaci rozhodl lékař, který se domníval, že muž jeví známky duševní poruchy a je nebezpečím pro sebe a své okolí. Pacient poté souhlas s pobytem v nemocnici podepsal, načež se rozhodl zdravotnické zařízení opustit. V tom mu ale personál nemocnice zabránil. Soud vyslechl jak ošetřujícího lékaře z Psychiatrické nemocnice Bohnice, tak samotného pacienta. Dne 10. listopadu 2014 rozhodl, že převzetí muže do zdravotnického zařízení bylo v souladu se zákonem.

Muž poté využil svého práva na projednání věci. Soud tedy nařídil jednání, během kterého znovu vyslechl ošetřujícího lékaře i pacienta. Obvodní soud pro Prahu 8 dospěl ke stejnému závěru, že převzetí muže do léčebny bylo v souladu se zákonnými důvody. „V této situaci se měl Obvodní soud pro Prahu 8 zachovat jinak a přizvat do jednání nezávislého znalce, který by posoudil závažnost psychického stavu hospitalizovaného a rozhodl, zda bylo a je nezbytné držet muže ve zdravotnickém zařízení proti jeho vůli,“ vysvětlil soudce zpravodaj Tomáš Lichovník.

Pacient se následně odvolal k Městskému soudu v Praze, který napadené rozhodnutí obvodního soudu potvrdil jako věcně správné. Nejvyšší soud odmítl dovolání muže proti rozhodnutí Městského soudu v květnu roku 2016. Proces tak doputoval k Ústavnímu soudu.  „Dnes Ústavní soud zrušil všechna dosavadní usnesení v projednávané věci a jednání se vrací zpět na Obvodní soud pro Prahu 8, kde začne nové přezkoumání celého případu ve spolupráci s nezávislým znalcem,“ sdělil Lichovník.

Klíčová slova: ústavní soud, psychiatrická léčebna, nedobrovolná hospitalizace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.