06.03.2019 16:39


Aktuálně: Ústavní soud zrušil rozhodnutí Nejvyššího soudu v případu vydání projevů Adolfa Hitlera

Autor: Patrik Švec | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ústavní soud vyhověl stížnosti obžalovaných v případu vydání knihy s projevy Adolfa Hitlera. Verdikt Nejvyššího soudu zrušil. A to i přesto, že nejde o ukončené řízení. Nejvyšší soud musí rozhodnout znovu.

Ústavní soud v Brně. Foto: Patrik Švec

Brno – Ústavní soud ve středu rozhodl v případu vydání knihy Adolf Hitler: Projevy. Usnesení Nejvyššího soudu z června loňského roku zrušil. Ten se tak případem musí zabývat opětovně. Podle soudu totiž bylo porušeno právo stěžovatelů na spravedlivý proces.

Ústavní soud nejdříve musel rozhodnout, jestli vůbec může vstupovat do dosud neukončeného řízení. Za konečná rozhodnutí lze ale podle něj považovat i nekterá procesní rozhodnutí. „Dospěli jsme k názoru, že důvody Nejvyššího soudu nemohly být důvodem pro nesprávné rozhodnutí," řekl soudce zpravodaj David Uhlíř.

V souvislosti s vydáním Hitlerových projevů byli obviněni jak majitelé nakladatelství Pavel Kamas a Lukáš Novák, tak autor předmluv Lukáš Beer a nakladatelství Guidemedia etc. Vydáním knihy se měli mimo jiné dopustit schvalování a ospravedlňování genocidy a propagace hnutí popírajícího práva a svobody člověka. Spor se týkal pouze předmluv k projevům, které podle znalců zněly nekriticky. Obžalovaným hrozilo až deset let vězení.

Brněnský městský soud se případem poprvé zabýval v červnu 2014. Rozsudek padl o tři měsíce později. Všechny osoby byly obžaloby zproštěny. Soud tehdy dospěl k názoru, že komentáře v knize jsou pouze kompilacemi Hitlerových myšlenek. Odmítl tak tvrzení, že by vyjadřovaly autorův souhlas s těmito myšlenkami. To také opakovaně vyvraceli i obvinění, kteří podle svých slov čtenářům pouze předložili historické dokumenty. Verdikt Městského soudu v Brně pak v lednu 2015 potvrdil i brněnský krajský soud.

Spor ale pokračoval i nadále. Proti rozhodnutí soudů podal v dubnu 2015 dovolání nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, podle kterého obvinění vydáním knihy propagovali neonacistické hnutí. Kauzou se tak zabýval Nejvyšší soud. Ten v červnu 2018 rozsudky soudů zrušil, protože byly podle něj předčasné. Chyběly k nim přesvědčivé důkazy. Nejvyšší soud doporučil k případu přizvat politology nebo historiky. Upozorňoval také na možné napojení obviněných na extremistické skupiny.

V srpnu loňského roku ale proti rozhodnutí Nejvyššího soudu podali obvinění ústavní stížnost. V ní argumentovali mimo jiné i tím, že Nejvyšší soud překročil své pravomoci, když nedostatečné dovolání Pavla Zemana nahradil vlastními argumenty. Ústavní soud dnes stížnosti vyhověl. „Dovolací soud své rozhodnutí odůvodnil skutečnostmi, které nejvyšší zástupce vůbec nenamítal," vysvětlil rozhodnutí Ústavního soudu David Uhlíř. Nejvyšší soud tak musí o dovolání nejvyššího státního zástupce rozhodnout znova.

V současnosti nakladatelství Guidemedia etc. ve svém e-shopu nabízí i další kontroverzní tituly. Například Program NSDPA od Gottfrieda Federa nebo knihu Zweites Buch. Ta má být pokračováním Hitlerovy knihy Mein Kampf.

Klíčová slova: Ústavní soud,

Fotogalerie


  • Popis: Ústavní soud v Brně. Foto: Patrik Švec

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.