12.05.2014 15:51


Aktuálně: V Brně začalo Mistrovství světa v kuželkách 2014

Autor: Jurák Jan | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnská sportovní hala ve Vodově ulici bude v následujících dvou týdnech patřit kuželkám. Včera zde odstartovalo Mistrovství světa v kuželkách 2014 i za účasti domácích sportovců. Česká výprava se pokusí navázat na úspěchy z předešlých mistrovství a zabojovat o nejcennější medaile.

Brno - Do Brna dorazí celkem 372 sportovců z osmnácti zemí světa. A i domácí reprezentace má nemalé naděje. „Myslím, že větší ambice mají především ženy, ale i u mužů očekávám minimálně postup z kvalifikace. Pak bude záležet i na štěstí při losu,“ prozradil trenér mužské reprezentace Jaroslav Slabák. Česká republika je přitom poměrně tradičním sběratelem medailí, což potvrzuje i prezident České kuželkářské asociace a ředitel Mistrovství světa v kuželkách 2014 Petr Vaňura. „Od roku 1993 získala samostatná česká reprezentace v soutěžích jednotlivců osmkrát titul mistrů světa v kategorii do osmnácti let, jeden titul mistryně světa do třiadvaceti let a devět titulů v kategorii dospělých,“ uvedl Vaňura.  

Mistrovství světa v kuželkách 2014. Foto: Jan JurákKromě Hany Wiedermannové, která získala na posledních dvou mistrovství světa jednotlivců zlatou medaili v disciplíně sprint, budou mezi česká želízka v ohni patřit i stříbrní medailisté z mistrovství světa 2010 Jan Kotyza a Lucie Vaverková. „Ráda bych na domácím mistrovství překonala předchozí osmifinálovou účast na mistrovství světa 2012 a navázala na rok 2010, kdy se mi podařilo vybojovat stříbrnou medaili,“ odtajnila své ambice Vaverková.

Tento šampionát je specifický tím, že se pod hlavičkou mistrovství světa uskuteční rovnou čtyři významné akce. Bude to světový pohár dorostenců do osmnácti let (11.-13.5.), mistrovství světa juniorů do třiadvaceti let (13.-18.5.), mistrovství světa dospělých (18.-24.5.), a také jednodenní Mezinárodní velká cena města Brna v kategorii handicapovaných sportovců (25.5.).

Jednotlivé souboje se odehrají na sedmnáct metrů široké a pětatřicet metrů dlouhé osmidráze, která byla postavená doslova v rekordním čase. „Na výstavbě drah intenzivně pracovalo deset lidí a vše bylo hotové za necelý týden, což je mnohem rychleji, než je běžné. Obvykle trvá výstavba asi čtyři týdny. Někteří lidé dokonce mluví o světovém rekordu v rychlosti stavby,“ říká s úsměvem mluvčí mistrovství Jana Pokorná.

Za celodenní vstupenku na šampionát zaplatí dospělý člověk od 13. května 100 korun, za finále MS mužů a žen 24. května pak 200 korun. Vstupenky i výhodné permanentky budou k dostání přímo u vstupu do haly. Kdo by chtěl zhlédnout souboje o světové tituly, ale nebude se moci dostavit přímo na místo, nemusí zoufat. „Česká televize pořizuje z průběhu šampionátu sportovní zpravodajství a 21. května také odvysílá přímý přenos z mistrovství,“ uvedla Pokorná. 

Klíčová slova: mistrovství světa v kuželkách, Brno, hala Vodova

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.