20.04.2018 21:41


Aktuálně: Ve Vsetíně začal festival balkánského filmu

Autor: Anna Vaculíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Během tohoto víkendu mají zájemci možnost navštívit Festival balkánského filmu ve Vsetíně. Akci pořádá vsetínský Filmový klub už dvacet let a během této doby se z komorní akce stala největší přehlídka balkánských filmů v Česku. Jeho letošní ročník má dva podtituly. Prvním je Nový srbský film a organizátoři představí jedenáct filmů, které vznikly v Srbsku během uplynulých šesti let. Druhá část programu je zaměřena na tvorbu srbského režiséra Gorana Markoviće.

Festival zahájila srbská velvyslankyně v České republice Vera Mavrić

Vsetín – Vsetínský filmový maraton byl zahájen dnes před osmou hodinou v kině Vatra. Letos je festival zaměřený na srbskou kinematografii. Jedním z důvodů, proč si organizátoři vybrali právě srbský film je připomínka výročí ukončení První světové války, která byla vyhlášena právě v Srbsku. Festival přijela zahájit srbská velvyslankyně v České republice Vera Mavrić. „Je mi velkou ctí zúčastnit se dnešního slavnostního zahájení. Česká filmová škola je známá ve světě a studovali na ní i naši velcí režiséři, kteří zanechali významnou stopu ve zdejším filmovém průmyslu,“ řekla Mavrić.

Během tohoto ročníku mají diváci možnost zhlédnout patnáct filmů. Festival je rozdělený na dvě části. První část je zaměřena na nové srbské filmy vzniklé během uplynulých šesti let. V této části festivalu organizátoři uvedou jedenáct filmů, mezi nimi například horor Otevřená od režiséra Miloševiće, který budou promítat dnes o půlnoci.

Druhá část festivalu je věnovaná režiséru Goranu Marovićovi, a to k příležitosti jeho letošních sedmdesátých narozenin. Goran Marović studoval na pražské FAMU a za své dílo získal třicet filmových cen doma i v zahraničí. Organizátoři vybrali z jeho tvorby čtyři filmy, které během víkendu promítnou, například Deja Vu, který bude puštěn z pětatřiceti milimetrové kopie. „Goran Markovič se nemohl zahájení přímo zúčastnit. Ke každému svému filmu nahrál krátký komentář, a ten před projekcí pustíme, takže režisér své filmy uvede,“ řekl organizátor festivalu Jiří Fiala.

Pravidelné projekci balkánských filmů se v České republice nevěnuje žádný jiný filmový festival. Na tyto filmy proto do Vsetína pravidelně přijíždějí fanoušci z různých koutů Česka i Slovenska. „Na festival jezdíme pravidelně už třetím rokem. Je příjemné, že si zachoval domáckou atmosféru,“ řekl fanoušek festivalu Adam Janík. 

Klíčová slova: Vsetín, Filmový klub, filmový festival, srbský film

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.